sznyt
Aska - latający samochód
Zapewne kilkukrotnie słyszeliście już o pomysłach na latające auta czy nawet pływające, ale czy widzieliście już jakieś pierwsze projekty bądź efekty? Jeżeli nie to macie taką okazję!
Futurystyczny samochód
Dzięki współpracy Izraelczyków i Amerykanów został zbudowany jeden z najbardziej zjawiskowych, latających aut na świecie! Co ważne, samochody tego typu nie potrzebują żadnego pasa startowego, żeby odbyć swój lot! Tym samym może w przyszłości pozbędziemy się lub przynajmniej zmniejszymy liczbę okropnych korków na drogach.
Wynalazek Aska zaprojektowali i tym samym stworzyli inżynierowie ze startupu NTF. Te latające auto to maszyna elektryczno-spalinowa, zdolna do odbywania pionowych startów i lądowań bezpośrednio z publicznej drogi. Taka wspaniała i oryginalna przemiana samochodu w statek powietrzny trwa zaledwie kilka minut, a jest bardzo efektowna i ciekawa. Za napęd Aski natomiast odpowiada aż 10 wentylatorów kanałowych, które są wbudowane w kadłub pojazdu. Są także dwa skrzydła, które odpowiadają za nadanie odpowiedniej prędkości już podczas trwania danego lotu.
Autonomiczne auto
Latające auto, jakim jest Aska jest w pełni autonomicznym pojazdem! Oznacza to, że w powietrzu maszyna porusza się dzięki silnikom elektrycznym i wydajnemu akumulatorowi. Na drodze natomiast kierowca bezstresowo może uruchomić silnik spalinowy i wraz z pasażerami cieszyć się pięknym widokiem za szybą, bądź poddać się jakimś innym rozrywkom podczas jazdy. Zamontowany hybrydowy napęd elektryczno-spalinowy pozwala na pokonanie w powietrzu i na drogach do nawet 560 kilometrów. Nad całym bezpieczeństwem jazdy czuwają specjalne systemy sztucznej inteligencji, dzięki systemowi kamer, radarów i czujników maszyna na bieżąco obserwuje otoczenie i omija natrafione przeszkody. Czy Waszym zdaniem taki postęp technologii ułatwi nam życie, czy przyniesie większe problemy dla ludzkości? Pewnie już wkrótce poznamy odpowiedź na nurtujące nas pytania, ponieważ pierwszy lot maszyny odbędzie się na początku przyszłego roku! Jeżeli wszystko przebiegnie sprawnie, Aska w niedalekiej przyszłości wejdzie do masowej produkcji.