Elements envato
Ekologia w architekturze
Co oznacza budowanie zgodnie z ekologicznymi standardami? Tego tak naprawdę nie wiedzą nawet architekci, którzy jednak zapewniają, że ich projekty będą coraz bardziej zgodne z tymi standardami. Brzmi to trochę nieprawdopodobnie ale warto się przyjrzeć temu bliżej!
Kryzys klimatyczny
Co ciekawe, informacja o tym, że znajdujemy się w środku klimatycznego, została poruszona w gronie wiodących, brytyjskich biur architektonicznych. Stwierdzono, że to właśnie ta grupa zawodowa powinna przejąć się tematem i wdrożyć nowe rozwiązania, które pomogą nam przetrwać najtrudniejszy okres. Co to oznacza?
- Zminimalizowanie odpadów budowlanych,
- monitorowanie zużycia energii,
- minimalizację zużycia CO2 (które jest używane np. przy tworzeniu betonu, kamienia, a nawet przy rozbiórce),
- przebudowę i modernizację starych budynków, zamiast ich burzenia.
Wszystko brzmi pięknie, jednak do tej pory nie ma określonego, czym jest „zróżnicowana” architektura i budownictwa. Możemy opierać się jedynie na opiniach. Jedno jest pewne: architektura nigdy nie będzie mogła przejść na całkowity ruch zero waste.
(fot. Anne Battenfeld )
Architektura ekologiczna
Trzeba zauważyć, że wprowadzenie ekologii do architektury i budownictwa nie oznacza jednie oszczędzanie energii i materiałów. To odpowiednie kształtowanie przestrzeni, które pozwoli na zbliżenie człowieka do przyrody. Stąd nowe osiedla często wyposażone są w dodatkowe miejsce odpoczynku: park oraz ogród, które pozwalają na spędzenie czasu w zieleni. Taki zabieg można jednak zauważyć w całych miastach: sadzenie dodatkowych drzew, gospodarowanie wolnej przestrzeni na małe parki czy miejsca wypoczynku służą nie tylko odpoczynkowi!
Przykłady zielonej architektury
Do top 10 najsłynniejszych, ekologicznych budowli zaliczamy:
- ACROS Fukusa,
- Bosco Verticale,
- Comerzbank Tower,
- Menara Mesiniaga,
- Musée du quai Branly,
- Newton Suites,
- Solaris,
- Parkroyal,
- Vancouver Convention Centre,
- Waldspirale.
Komentarze