Czy pozbędziemy się gotówki z Polski?

MyAccountGo

Czy pozbędziemy się gotówki z Polski?

Jednego można być pewnym: w naszym kraju jest coraz mniej bankomatów. W samym czwartym kwartale 2018 roku liczba bankomatów spadła o 102 urządzenia. Z danych od NBP można się dowiedzieć, że  pierwszym kwartale 2017 roku w Polsce działały prawie 24 tysiące bankomatów. Do końca 2018 roku liczba a zmniejszyła się o ponad tysiąc. Czy to oznacza, że są one coraz mniej potrzebne?

Używamy coraz mniej gotówki

Wypłaty gotówki zaczęły znacząco spadać. Wszystko przez to, że niektóre banki pozwalały na bezpłatną wypłatę pieniędzy dodatkowej opłaty. Nikt nie lubi przecież płacić za coś, co mu się należy. Z drugiej strony – po co nosić przy sobie gotówkę, jeżeli wszędzie można zapłacić kartą? Sklepy, które nie mają takiej możliwości są coraz rzadszym zjawiskiem. Przystosowały się do potrzeb klientów czy musiały zamknąć?

Plastik zamiast papieru

Od 2010 roku liczba transakcji, których dokonujemy wyłącznie kartą wzrosła aż czterokrotnie! Jak możemy przeczytać z danych od banków, wydały one od tamtego czasu prawie 6 milionów nowych kart. Stąd niektóre osoby stawiają sobie pytanie: czy gotówka nie stanie się niebawem produktem niszowym? Czy nie zostanie u kolekcjonerów, jak płyty winylowe czy kamery filmowe? Niektórzy jednak zapewniają, że gotówka nigdy nie zniknie z naszego życia, podając jako przykład przydrożne stragany, miastowe targi czy nawet pracę na czarno.

Pokolenie Z

Kim ono jest? Na chwilę obecną to nastolatkowe w przedziale 13-17 lat. Coraz więcej z nich na chwilę obecną posiada już kartę debetową. Oczywiście nie była to ich decyzja, a dorosłego opiekuna. Jakie są tego korzyści? Po zgubieniu karty można ją łatwo i szybko zablokować, co całkowicie minimalizuje ryzyko stracenia pieniędzy. Jaki jednak mają oni styczność z gotówką? Praktycznie każda płatność kojarzy się z zaledwie kawałkiem plastiku – kartą.


(fot. Santander )

Narodowy Bank Polski – „gotówka ma wciąż do odegrania ważną rolę”

Tego możemy się dowiedzieć z wypowiedzi Pawła Szałamacha, członka zarządu NBP. Twierdzi on, że gotówka nie jest przeszkodą w rozwoju gospodarczym i nie ma powodu odejścia od tej formy płatności. Wydaje się jednak, że młodsze pokolenie ma ten temat inne zdanie, a wierni gotówce mogą pozostać tylko starsi jej użytkownicy.

Jakie jest wasze zdanie? I czym najczęściej płacicie?