Energia elektryczna ze słońca, czyli fotowoltaika
Instalacje fotowoltaiczne skierowane są do wszystkich, którzy chcą produkować swój własny prąd i szukają niezawodnego, renomowanego rozwiązania! Na czym to polega?
Własny prąd
Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Obecnie jej rozwój następuję bardzo dynamicznie, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, takich jak zegarki, lampy czy sygnalizacja drogowa, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Jak się okazuje nie tylko!
Jak działa fotowoltaika? Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które aby móc wytwarzać większą ilość energii łączy się w moduły fotowoltaiczne. To tam zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Przy produkcji ogniw najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest krzem. Grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny, natomiast elementem pozwalającym na zamontowanie paneli na gruncie lub budynku jest konstrukcja wsporcza, która jednocześnie ma na celu zapewnić stabilność całego układu.
fot. agrosolar
Jak energia trafia do naszych gniazdek? Prąd powstały w modułach zostaje przekazany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny. Ponadto, falownik dokonuje kontroli pracy naszej mikroelektrowni. Na bieżąco dopasowuje on parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci, a także ulega wyłączeniu w momencie wykrycia jakiejkolwiek awarii. Monitoruje on także wszelkie parametry, które mogą być dla nas użyteczne do analizy działania fotowoltaiki. Do kompletu potrzebujemy także licznika dwukierunkowego, który dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu tzn. zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację oraz pobraną z sieci energetycznej. Dalej ogniwa fotowoltaiczne stają się przewodnikiem i rozprowadzają prąd do naszych urządzeń. Jak myślicie, warto zainwestować w takie panele?
Komentarze