ZME Science
Odbudowa Notre Dame przy pomocy cyfrowej repliki
Pożar Notre Dame
Pocieszeniem dla niektórych może być fakt, że podpalenie nie jest skutkiem podpalenia, a jedynie strasznym wypadkiem. Służby ratownicze na szczęście uratowały strukturę i fasadę katedry, a do tego dwie wieże – znane chyba z każdego zdjęcia Notre Dame. Emmanuel Macron, prezydent Francji, zapewnił, że katedra zostanie odbudowana i to przy pomocy nowoczesnej technologii opracowanej przed dr. Andrew’a Tallona.
Andrew Tallon
W 2015 roku stworzył on cyfrowe archiwum Notre Dame. Przy wykorzystaniu skanowania laserem opracował on trójwymiarowe modele katedry – dzięki temu będzie możliwe przywrócenie jej pierwotnego wyglądu i to w najdrobniejszych szczegółach. Zamiłowanie Andrew do skanowania gotyckich katedr w tym przypadku okazało się szansą na dużo łatwiejsze odbudowanie francuskiego zabytku.
Fragment programu o jego skanach możesz zobaczyć w poniższym filmiku:
Skan Notre Dame
Katedra była zmieniana, ozdabiana, dobudowywana i odnawiana przez wieki. Jednak dopiero skany wykonane przez dr. Andrew Tallona wykazały, że wewnętrzne kolumny na zachodnim krańcu katedry nie stoją w jednej linii. Dan Edelson, dyrektor STEREO wypowiada się na ten temat: „Jeśli pojawi się jakaś wątpliwość do co tego, jak dany element wyglądał, można skorzystać z cyfrowej wersji i wszystko dokładnie zmierzyć. Skany są niezwykle dokładne i zawierają szczegóły, o jakich kilka lat wcześniej nie można było marzyć”
Praca amerykańskiego naukowca jest idealną pomocą w odtworzeniu zniszczonej katedry Notre Dame. Skany Andrew Tallona pokazały, jak technologia i nauka mogą uczynić wszystko możliwym.