Chiny kończą z "brudną energią"!

Adobestock

Chiny kończą z "brudną energią"!

Chiny zamierzają zainstalować nowe magazyny energii o mocy 30 gigawatów. Mają to zrobić do 2025 roku. Celem jest zapewnienie stabilnej i pojemnej sieci dystrybucji energii elektrycznej.

Zmiany w azjatyckim sektorze energetycznym

Nowe układy magazynowania prądu będą wykorzystywać m.in. sprężone powietrze i superkondensatory. Uzupełnieniem systemu zostaną elektrownie wodne, gromadzące energię dzięki ogromnym tamom.

„Magazynowanie prądu w elektrowniach wodnych i w nowych systemach jest istotną technologią pozyskiwania energii odnawialnej w przyszłości. To podstawowe wyposażenie wspierające nowe systemy elektroenergetyczne” – oznajmił  państwowy planista gospodarczy z Krajowej Komisji Rozwoju i Reform (NDRC).

„Są one niezbędne do promowania przejścia na zieloną energię, reagowania na ekstremalne sytuacje i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – dodał.

Elektrownia wiatrowa
Fot. portaltechnologiczny.pl

Chiny, największy na świecie producent energii elektrycznej i emitent dwutlenku węgla, dążą do tego, aby energia odnawialna stanowiła ponad 50% całkowitej mocy wytwórczej energii elektrycznej do 2025 r., w porównaniu z obecnym poziomem w wysokości 42%. Prawdopodobnie stworzy to nowe  wyzwania dla utrzymania stabilnej pracy sieci elektroenergetycznej, ponieważ odnawialne źródła energii mogą się zmieniać wraz z warunkami pogodowymi.

Tak jak wódz każe

Co najmniej 10 regionów w Chinach nakazało deweloperom energetyki odnawialnej zainstalowanie magazynów energii jako obiekty wspierające pracę elektrowni słonecznych i wiatrowych. NDRC poinformowało, że przestudiuje i przedstawi plan rozwoju nowych magazynów energii na lata 2021-2025, następnie przekaże je lokalnym władzom. Te będą musiały opracować politykę implementacji projektu w swoich regionach.

Komisja poinformowała również, że zbada możliwość przekształcenia istniejących, wycofanych z eksploatacji bloków energetycznych na nowoczesne magazyny energii.