Elements envato
Rozwój technologii i jej wpływ na sztukę
Rozwijająca się technologia wpływa na każdą dziedzinę naszego życia. Komunikację miejską, urządzenia codziennego użytku, naukę i oczywiście medycynę. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, w jaki sposób rozwinęła się dzięki temu sztuka.
Wpływ globalizacji na sztukę
Ze względu na postępującą globalizację wiele musiało się zmienić w zakresie technologii. Mowa tutaj między innymi o kanałach komunikacji czy transportu. Artyści na szczęście wykazali się kreatywnością i wykorzystali taki obrót spraw na swoją korzyść. Dzięki szybkiej komunikacji mogli oni w końcu rozpowszechnić swoje treści artystyczne na znacznie szerszą skalę. Między innymi właśnie przez takie zabiegi możemy cieszyć się nowym ebookiem czy audiobookiem chwilę po zapłaceniu na stronie wydawcy lub księgarni. Jesteśmy też w stanie posłuchać muzyki bez konieczności udania się na specjalny koncert lub przedstawienie.
Poza tym sztuka zaczęła przybierać całkiem nowe formy. Takie dziedziny, jak fotografia, malarstwo, instalacja, a nawet performance zaczęły się mieszać i przenikać, co zapewnia nam niesamowite i unikalne zestawienia.
Interaktywne eksponaty
Kiedy sama wizualizacja to za mało, amator sztuki zawsze może wybrać wystawę, w czasie której będzie musiał dokonać pewnych działań, by móc cieszyć się danym dziełem. Niektóre elementy mogą być sterowane ruchem, urządzeniami mobilnymi czy nawet przyciskami i sznurkami. I chociaż na myśl o nowych technologiach, sztuka znalazłaby się pewnie na ostatnim miejscu, to jednak korzysta ona z tego nie mniej, niż my w codziennym życiu. Zauważmy, ile dzieł można teraz odrestaurować, zadbać o ich trwałość i usunąć zanieczyszczenia na obrazach.
Osobiście cieszymy się, że sztuka współczesna ciągle ewoluuje, zaskakując nas i zachwycając na nowo. Jak jest z Wami? Należycie do wielbicieli sztuki klasycznej czy doceniacie nowe rozwiązania?
Komentarze