gdziewyjechac
Największe miasta Europy
W Europie znajduje się aż 46 państw. Największym z nich jest Rosja, natomiast najmniejszym Watykan. Jak myślicie, które miasto jest najbardziej zaludnione? Czy w rankingu znajdziemy Polskę?
Od Oceanu Atlantyckiego aż po Morze Czarne
Pierwszym, największym miastem Europy jest Moskwa - stolica Rosji. Miasto te jest jednocześnie największe pod względem liczby ludności ok. 15 mln mieszkańców, ale także pod względem powierzchni. Moskwa jest jednym z najważniejszych ośrodków politycznych, kulturalnych, finansowych, edukacyjnych i turystycznych Rosji. Bogatej historii zawdzięcza wiele zabytków z różnych okresów, m.in. Kreml, Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, Uniwersytet Moskiewski, i wiele, wiele innych. Jest także siedzibą władz państwowych, czyli prezydenta, parlamentu oraz całego rządu. Moskwa w 2006 roku sklasyfikowana jako pierwsze miejsce w rankingu najdroższych miast świata, a w 2011 zamieszkiwana była przez największą liczbę miliarderów.
fot. Gazeta.pl
Kolejnym miastem, zaliczającym się do największych miast Europy jest Stambuł - miasto w Turcji. Mieszka w nim ok. 10 mln ludzi, przy czym aglomeracja liczy sobie 13 mln mieszkańców. Jest to jedyna metropolia na świecie, która leży jednocześnie na dwóch kontynentach, rozciąga się od europejskiej Tracji po azjatycką Anatolię. Stambuł jest drugim co do wielkości miastem w Europie, oraz jednym z największych centrów turystycznych świata. Miasto posiada niesamowicie bogatą historię, zostało założone przez Greków jako Bizancjum i pełniło rolę kolonii, następnie przekształcono je w stolicę Cesarstwa Wschodniorzymskiego i nosiło nazwę Konstantynopola aż do podboju Tureckiego, kiedy to stało się Stambułem. Przyciąga turystów bardzo bogatym zbiorem zabytków, np. jakim są świątynie Hagia Sofia, Błękitny Meczet czy Pałac Topkapi.
fot. Fly4free
Tytułem największych miast Europy może szczycić się także Berlin - stolica Niemiec. Zamieszkiwany przez 3,4 mln ludzi. W przeszłości miast był stolicą Brandenburgii, Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy. Po II wojnie światowej został podzielony, na Berlin Wschodni i Zachodni, przez znany na całym świecie Mur Berliński. Berlin jest bardzo ważnym ośrodkiem finansowym oraz węzłem komunikacyjnym, zarówno kolejowym jak i lotniczym oraz drogowym. Do najważniejszych zabytków stolicy możemy zaliczyć: Bramę Brandenburską, Reichstag, fragmenty Muru Berlińskiego, kolumnę zwycięstwa czy pałac Charlottenburg. Ponadto na terenie miasta działa aż 17 uczelni wyższych!
fot. getyourguide
Jedno z najbardziej znanych miast na świecie, czyli Rzym również zaliczamy do największych miast Europy. Miasto leżące nad Tybrem jest ośrodkiem administracyjnym, politycznym oraz turystycznym! Liczy sobie 2,7 mln mieszkańców, przy czym aglomeracja rzymska- 3,8 mln. Znany przede wszystkim ze wspaniałych zabytków z czasów starożytnego Rzymu oraz z czasów średniowiecza, kiedy to miasto było pod władaniem papieży. To właśnie na jego terenie znajduje się najmniejsze państwo na świece- Watykan, siedziba głowy kościoła rzymskokatolickiego. W Rzymie do najbardziej znanych, starożytnych budowli można zaliczyć: Koloseum, pałace na Palatynie, Panteon, łuki triumfalne, Forum Romanum czy Zamek św. Anioła.
fot. erasmusu
Jak myślicie, kiedy Warszawa stanie się jednym z największych miast Europy? Znajdzie się w pierwszej dziesiątce największych pod względem powierzchni miast świata? Według wielu sondaży stanie się to już wkrótce!