Poznaj najdalszy obiekt, który zbada ziemski statek

Poznaj najdalszy obiekt, który zbada ziemski statek

 Póki co o Ultima Thule wiemy tylko tyle, że jej rozmiar waha się między 15, a 30 kilometrami. Jest jednym z ponad 70 tysięcy obiektów znajdujących się w pasie Kuipera.

Ta planetoida jest najdalszym obiektem kosmicznym, który już niedługo zostanie przez nas zbadany. To zdecydowanie zaczęcie nowego roku z przytupem. Kosmicznym przytupem.

Póki co NASA uzyskała jedynie zdjęcie, które ukazuje kształt planetoidy. Zostało ono wykonane w odległości prawie 2 milionów kilometrów od samego obiektu. Nie da się ukryć, że jakość nie zachwyca, jest bowiem niskiej rozdzielczości, to jednak naukowcy już zauważyli, że planetoida może być w rzeczywistości dwoma obiektami, które orbitują wokół siebie.

Co prawda New Horizons miało za zadanie tylko zbadań Pluton, to jednak po zakończeniu misji naukowcy zdecydowali o wysłaniu sondy w dalszą przestrzeń kosmiczną.  

O istnieniu Ultima Thule dowiedzieliśmy się po raz pierwszy w 2014 roku – dzięki Teleskopowi Hubble’a. Planetoida znajduje się ponad miliard lat dalej, niż Pluton, który badała sonda New Horizons.

Planetoida ze względu na swój kształt jest nazywana przez niektórych kosmicznym bałwanem – wzięło się to oczywiście z kształtu planetoidy, który można zobaczyć na głównym zdjęciu.

Bliskie spotkanie z Ultima Thule jest dla nas wielkim osiągnięciem. Przecież dopiero w 2015 roku „odwiedziliśmy” tak daleki nam Pluton. Jeszcze niedawno nie było możliwe, by zobaczyć tak dalekie obiekty.

New Horizons dalej będzie kontynuował swój lot.  Szacuje się, w  2021 roku znajdzie się już ponad 7 miliardów kilometrów od Ziemi. Dzięki niemu mamy szansę znacząco powiększyć swoją wiedzę o kosmosie.