Autobusy, które „zjadają” smog – czy to możliwe?
Jak działa taki filtr?
Powietrze wpada od przodu pojazdu, jest oczyszczone, po czym z tyłu wypada, oczyszczone (teoretycznie) z 99,5 procent cząstek stałych – jednego z głównych składników smogu. Jeśli testy się powiodą, Go-Ahead chce rozpocząć produkcję oczyszczających autobusów, mających poprawić jakość życia w większych miastach.
Przewoźnik zapewnia, że taki autobus, kursując na swojej linii przez rok może oczyścić powietrze na trasie do wysokości 10 metrów aż 16 razy! Jak wyglądają dalsze prognozy? Go-Ahead prognozuje, że gdyby wszystkie autobusy w Southampton wyposażone zostały w owe filtry, całe powietrze z tego miasta zostałoby przefiltrowane ponad dwukrotnie w ciągu roku! Zapowiedzi są naprawdę obiecujące i dające wiele nadziei na ich skuteczność. Miejmy nadzieję, że testy okażą się zadowalające i wyczekujmy takich autobusów w naszym kraju.
Dlaczego testy przeprowadzane są w Southampton?
To miasto z Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej zagrożonych smogiem miejsc. Kwestie czystego powietrza są nieustannie omawiane od kilku lat, a ludzie wciąż oczekują konkretnego rozwiązania. Wychodząc im naprzeciw przewoźnik chce zadbać o rozwój swojej firmy, oferując ludziom od dawna wyczekiwane czyste powietrze. Czy ich nie zawiedzie? Ciekawą informacją jest fakt, że w tym mieście pojazdy, które nie będą spełniać norm emisji zostaną obciążone opłatą sięgającą do 100 funtów. Dotyczyć to będzie nie tylko pojazdów osobowych, ale także autobusów.
Jeśli rozwiązanie od Go-Ahead okaże się skuteczne, zapowiedziano już montaż takiego filtra na wszystkich autobusach tego przewoźnika na wyspach. Robi to wrażenie, bo ma ich ponad 4,5 tysiąca sztuk! Ciekawe czy na takie rozwiązanie możemy liczyć również w Polsce, gdzie temat smogu przestaje być tylko wiadomością zza oceanu.
Czy normalny kurs pojazdu z jednoczesnym rozwiązaniem problemu zanieczyszczonego powietrza okaże się nie tylko celem, ale również rzeczywistością? Od dawna wiadomo, że autobusy kojarzone były z walką z zatłoczonymi miastami. Rozbudowana komunikacja miejska pozwalała na luźniejsze ulice, przewożąc jednocześnie więcej osób do docelowego miejsca. Czy ich nowa funkcja zachęci większą ilość ludzi do korzystania z autobusów?