Czemu naukowcy przyglądają się popularnym napojom?
Czego dowiódł Einstein? Logiczne wydaje się, że siła odśrodkowa, podczas mieszania herbaty, powinna zepchnąć fusy w kierunku szklanek naczynia, a w rzeczywistości gromadzi je pośrodku. Tarcie cieczy o ścianki hamuje jej ruch, jak tłumaczy naukowiec. Mniejsza prędkość – mniejsze ciśnienie i siła odśrodkowa. Ciecz opada tuż przy ściankach naczynia, a unosi się w jego centrum, co sprawia, że fusy unoszą się nad środkiem dna. Podobnie wygląda to w przypadku zmianie koryta rzek przy tworzeniu się zakoli. Zjawisko to zainspirowało lekarzy do oddzielania krwinek od osocza.
Rouslan Krechetnikov oraz Hand Mayer pisali za to o kawie. W ramach populanego magazynu „Science” opisali… Jak nie wylać kawy idąc z filiżanką lub kubkiem. Zwrócili uwagę, że zazwyczaj do rozlania dochodzi między siódmym, a dziesiątym krokiem. Do jakich wniosków doszli? Raczej do niczego, czego byśmy nie wiedzieli: żeby nie rozlać kawy, należy nalać jej mniej. Iść wolniej, nie przyśpieszać gwałtownie, patrzeć na kubek lub skorzystać ze specjalnej pokrywki.
Dla miłośników ciepłych napoi powstał kubek z podwójnymi, ceramicznymi ściankami – znajduje się w nich aluminiowy szkielet lub substancja zmiennofazowa, dzięki czemu utrzymuje nawet przez trzydzieści minut temperaturę napoju na poziomie 58 stopni Celsjusza!
Jednak to piwo najbardziej może zaciekawić naukowców. Wielu ekspertów uważa, że ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia, aby uzyskać jęczmień na chleb i piwo, co doprowadziło do rozwoju miast i całej cywilizacji. Kojarzysz wrażenie maleńkiej chmurki, która pojawia się po otwarciu butelki piwa? Wynika to z nagłego rozprężenia powietrza w butelce.
Czy wiesz, że smak piwa najlepiej zachowuje się w butelce z brązowego szkła? Najgorzej nadaje się do tego przeźroczyste szkło, a niewiele lepiej zielone. To dlatego, że światło niebieskie ma większą energię od zielonego czy czerwonego i doprowadza do rozkładu cząsteczek pochodzących z chmielu decydujących o smaku. Znawcy nazywają to "efektem skunksa". Najlepiej to światło zatrzymuje właśnie brązowe szkło.
To nie wszystko. Na smak piwa może wpłynąć również kształt szklanki lub kufla. Cienkie szkło szybciej się nagrzewa, więc piwo w takim naczyniu pogorszy swój smak. Nie bez powodu kufle zrobione są z grubego szkła i mają swój charakterystyczny uchwyt – zapobiega to szybkiemu nagrzaniu się piwa. Warto pamiętać, że ciemne piwa najlepiej smakują w temperaturze pokojowej.
Co prawda piwo jest żółte czy bursztynowe, jednak piana jest biała. Kolor piany jest efektem rozpraszania światła na tysiącach pęcherzyków. Ich ścianki są za cienkie, by zabarwić światło. Tylko niektóre ciemne piwa mają pianę kremową.
Warto wiedzieć, jak zadbać o smak swojego piwa i jak mieć pewność, że kawa czy herbata nie wystygną zbyt szybko. Kto by pomyślał, że te sposoby znane są od lat?
Komentarze