Tysol
Polski HyperLoop? Starczy 20 minut na podróż z Warszawy do Krakowa!
Póki co pieniądze przeznaczone dla firmy Hyper Poland możemy oszacować na ponad 250 tysięcy euro. Wszystkie środki zostały zebrane dzięki zbiórce crowdfundingowej. Jednak to 16 milionów złotych od NCBR pozwolą wprowadzić plany w czyn.
Cel Hyper Poland
Cel firmy jest ambitny: utworzyć pierwszy HyperLoop w Polsce. Już teraz w tym celu prowadzone są prace badawczo-rozwojowe. Pieniądze otrzymane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostaną przeznaczone na stworzenie stanowisk testowych i sprawdzenia działania napędu liniowego, lewitacji magnetycznej, a także budowę pełnowymiarowego prototypu.
(fot. Hyper Poland )
Kolej przyszłości
Tak właśnie nazywany jest HyperLoop. Ma być szybki, a przede wszystkim całkowicie bezpieczny. Całą koncepcję wykorzystania lewitacji magnetycznej oraz infrastruktury próżniowej spopularyzował Elon Musk. Nie bez powodu wiele firm z całego świata podchwyciło ten pomysł. Co ciekawe, Hyper Poland jest jedną z firm, które są najbliżej całej realizacji. Wszystko dzięki myśli wykorzystania istniejących torów i przystosowania ich do potrzeb całkowicie nowej technologii.
Plany na trasie Warszawa-Kraków
Hyper Poland zamierza stworzyć specjalne nakładki na tory, które umożliwiają "lewitowanie" pociągów dzięki poduszce magnetycznej. To właśnie to umożliwi rozpędzenie się pociągów do prędkości 300 km/h. Pozwoli to na pokonanie trasy Warszawa-Kraków w niecałą godzinę. Już teraz są plany na zbicie tego czasu do 21 minut. Następny etap przewiduje przykrycie torów półokrągłą kopułą oraz obniżenie w niej ciśnienia, dzięki czemu pociągi będą mogły osiągnąć prędkość nawet do 600 km/h. Ostatecznym celem jest zapewnienie pojazdom prędkości przekraczającej 1000 km/h!
Jeśli cały projekt okaże się rentowny, HyperLoop będzie mógł doczekać się oddzielnej infrastruktury. Na chwilę obecną wszystko nam mówi, że z nowej technologii będziemy mogli skorzystać już w 2022 roku!
Komentarze