Sztuczne oko z większymi możliwościami od naturalnego
Narząd wzroku jest bardzo skomplikowany, a naukowcy od lat pragną stworzyć jego sztuczny odpowiednik, aby odmienić życie osób niewidomych lub niedowidzących. Jak się okazuje amerykańscy inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology są na najlepszej drodze do realizacji tej wspaniałej wizji.
Nowe spojrzenie
Naukowcy zaprezentowali sztuczne oko, które powstało na bazie perowskitów, czyli materiale przyszłości, który stosowany jest w ogniwach słonecznych. Jego atrybutem jest możliwość tworzenia z niego sferycznych konstrukcji. W bionicznym oku z MIT z perowskitów zbudowano nanodruty. Pełnią one rolę komórek fotoreceptorów, które przesyłają impulsy elektryczne do mózgu. W procesie budowy półsferycznej siatkówki wykorzystano tlenek glinu oraz ciecz jonową, czyli rodzaj płynnej soli, w której mogą się poruszać naładowane cząstki - fotoreceptory z perowskitów. Co ciekawe w trakcie testów sztuczna siatkówka osiągnęła lepsze wyniki od tej naturalnej! Bioniczne oko nie tylko cechuje się szerszym polem widzenia i czasem reakcji, ale również oferuje znacznie większą rozdzielczość rejestrowanego obrazu.
fot. TVN Zdrowie
Naukowcy informują, że pole widzenia sztucznego oka wynosi 100 stopni, tymczasem ludzkiego oka 130 stopni. Bioniczne oko posiada jednak 460 milionów czujników światła na centymetr kwadratowy, a naturalne oko tylko 10 milionów fotoreceptorów na centymetr kwadratowy. Dzięki tak dużej ich ilości, obraz rejestrowany przez sztuczne oko ma o wiele większą rozdzielczość, a przez to jakość widzenia od naturalnego oka. Może także regulować punkt głębi ostrości, więc pole widzenia można rozszerzyć wedle potrzeb. Inżynierowie chwalą się, że ich wynalazek pozwala o wiele lepiej widzieć również w nocy. Obraz w takich warunkach zawiera o wiele więcej szczegółów od naturalnego obrazu.
Naukowcy są już blisko swojego celu, czyli w pełni użytkowego sztucznego oka! Nam pozostaje jedynie trzymać kciuki i czekać na efekt końcowy.