Speed Test
Huawei znów pod ostrzałem. Tym razem kanadyjskim
Kanada poinformowała, że planuje zakazać używania chińskiego sprzętu Huawei i ZTE 5G w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, dołączając do reszty tak zwanej sieci wymiany danych wywiadowczych - Five Eyes.
Nowa sieć 5G w Kanadzie bez Chin
„Zamierzamy wykluczyć Huawei i ZTE z naszych sieci 5G. Dostawcy, którzy już zainstalowali ten sprzęt, będą musieli zaprzestać jego używania i usunąć go w ramach naszych planów” – powiedział w Ottawie minister przemysłu Francois-Philippe Champagne.
Decyzja – powszechnie oczekiwana – została opóźniona z powodu napięć dyplomatycznych z Chinami. Reszta sieci Five Eyes – składającej się z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii – już zakazała używania azjatyckiego sprzętu.
We wrześniu 2018 r. Kanada po raz pierwszy ogłosiła, że przejrzy sprzęt Huawei i dokona przeglądu możliwych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Następnie w grudniu tego samego roku, Meng Wanzhou, dyrektor finansowy Huawei, został aresztowany w Kanadzie na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania, co wywołało długotrwały spór z Chinami.
Krótka normalizacja stosunków
Nie tak dawno napięcia dyplomatyczne między Chinami a Kanadą nieco osłabły. Chiny zniosły trzyletnie ograniczenie importu kanadyjskich nasion rzepaku, co wskazywało na odwilż w relacjach. Nie trwało to długo, ponieważ Chiny wyraziły sprzeciw wobec decyzji wykorzystania innego sprzętu przez Kanadę do budowy sieci 5G.
Fot. MobileSyrup
„Podejmiemy wszelkie niezbędne środki w celu ochrony uzasadnionych interesów chińskich firm” – powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Wang Wenbin.
Sprzedaż Huawei będzie dalej kontynuowana
Rzecznik ambasady Chin w Kanadzie stwierdził, że rzekome obawy dotyczące bezpieczeństwa były „pretekstem do politycznej manipulacji” i oskarżył Kanadę o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w celu tłumienia chińskich firm. Alykhan Velshi, wiceprezes ds. korporacyjnych Huawei w Kanadzie powiedział, że Huawei nadal zatrudnia 1500 pracowników, głównie w dziedzinie badań i rozwoju.
Dodał, że sprzęt w tym kraju jest sprzedawany i nie widzi powodów do wstrzymania dystrybucji.
W 2020 roku Bell Canada i Telus – dwaj najwięksi dostawcy usług bezprzewodowych – połączyli siły ze szwedzkim Ericssonem i fińską Nokia Oyj, aby zbudować sieci telekomunikacyjne piątej generacji, porzucając Huawei jako partnera. Minister bezpieczeństwa publicznego, Marco Mendicino, powiedział, że Kanada opracuje nowe przepisy mające na celu ochronę krytycznej infrastruktury finansowej, telekomunikacyjnej, energetycznej i transportowej przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Komentarze