Technologia 5G już w Korei Północnej!

Rzeczpospolita

Technologia 5G już w Korei Północnej!

Według źródła w Korei Północnej, władze planują wykorzystać technologię komunikacji mobilnej 5G do monitorowania sytuacji wzdłuż granicy z tak odległych miejsc, jak Phenian za pomocą kamer monitorujących. W rzeczywistości kraj stworzył już sieć 5G wzdłuż części granicy w mieście Sinuiju. Informatorzy wspominają również o rozpoczęciu testów tej instalacji.

Niespodziewany skok technologiczny

Władze Korei Północnej zainstalowały nowe kamery monitorujące w pobliżu rzeki Yalu w Sinuiju w czerwcu 2021 roku. To posunięcie ma być częścią krajowego planu budowy sieci nadzoru 5G wzdłuż granicy. Każda kamera była instalowana co 100 metrów. Urządzenia zostały zamontowane tam, gdzie szerzy się przemyt i dezercje, ponieważ władze mają trudności z utrzymaniem tego obszaru pod bezpośrednim nadzorem.

Kamery obracają się o 360 stopni podczas nagrywania. Oznacza to, że Koreańczycy z Północy mogą mieć większe trudności z próbami przemytu przez granicę – o ile sprzęt działa prawidłowo. Zainstalowanie nowych kamer w zasadzie oznacza, że ​​zniknęły martwe punkty nadzoru, choć tylko na części granicy chińsko-koreańskiej.

Chociaż oddziały straży granicznej rozmieszczone wzdłuż granicy chińsko-północnokoreańskiej zarządzały istniejącą siecią kamer, nowe urządzenia są bezpośrednio monitorowane i zarządzane przez Biuro Operacyjne Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego w Pjongjangu.

"O nie, proszę nie naciskać tych guzików!"

Biorąc pod uwagę fakt, że oddziały straży granicznej często przymykają oko na nielegalne działania w zmowie z lokalnymi przemytnikami i „brokerami”, Ministerstwo Bezpieczeństwa nie dało im uprawnień do monitorowania kamer. Zamiast tego po prostu powierzono im fizyczną konserwację i kontrolę urządzeń.

Anteny 5G wkrótce w Korei Północnej.
Fot. tpibernik/123RF

Władze mogą zdalnie monitorować kamery graniczne z Phenianu dzięki instalacji sprzętu 5G i niedawno opracowanych kamer na odcinkach granicy. Sprzęt ma być dostarczany z Chińskiej Republiki Ludowej. Instalacja miała być gotowa jeszcze w 2020 roku, jednak pandemia COVID-19 tymczasowo położyła kres tym planom. Władze Korei Północnej dopiero niedawno rozpoczęły budowę systemów 5G wzdłuż wybranych odcinków granicy chińsko-koreańskiej.

Kopiowanie sąsiada

Chiny zbudowały swój pierwszy punkt kontroli granicznej 5G na granicy z Koreą Północną w prowincji Jilin w kwietniu 2019 r. w następstwie porozumienia między chińskim patrolem granic, a firmą China Mobile zajmującą się telefonią komórkową. China Central Television (CCTV) poinformowała, że ​​wideo z punktu kontrolnego jest transmitowane w czasie rzeczywistym do centrum dowodzenia oddalonego o 40 kilometrów w Ji'an przy użyciu technologii 5G.

W podobny sposób Korea Północna najwyraźniej wykorzystuje technologię 5G do przesyłania nagrań z kamer monitoringu z granicy do centrum dowodzenia w Pjongjangu. Niektórzy uważają, że Korea Północna – gdzie przeważa technologia 3G – będzie miała trudności z pominięciem 4G (LTE) w celu budowy sieci 5G.

Naukowcy podchodzą do tego sceptycznie

Eksperci wyrazili zdanie, że Korea Północna może budować sieci 5G w niektórych regionach, o ile ma do tego sprzęt. Kim Yu-hyang, adiunkt na wydziale ekonomii i technologii informatycznych na Uniwersytecie Studiów Północnokoreańskich w Seulu i członek National Assembly Research Service, powiedział, że Korei Północnej trudno będzie zbudować ogólnomiejską sieć 5G w dużej aglomeracji miejskiej,  ze względu na krajową sytuację gospodarczą i sankcje międzynarodowe.  

Sieć 5G
Fot. HDTVPolska

„Jeśli wysyłają materiał wideo z granicy do Phenianu, jest również bardzo prawdopodobne, że przechwytują dane wideo na granicy za pomocą 5G. Być może wysyłają je do Phenianu za pomocą sieci przewodowej” – powiedział Kim So-gyeong, starszy badacz w Koreańskim Instytucie Przemysłu Informacyjno-Komunikacyjnego (KICI).

Oznacza to, że nawet gdyby Korea Północna zainstalowała sprzęt 5G, nie mogłaby w pełni i właściwie wykorzystać możliwości technologii mobilnej. Ponadto miasta Sinuiju i Pjongjang są oddalone od siebie o około 230 kilometrów, a góry stanowią znaczną część tej odległości. Budowa sieci 5G między tymi dwoma miastami prawdopodobnie okaże się trudna. Wymagałoby to również znacznej ilości sprzętu i pieniędzy.

Jednak warto zaznaczyć, iż Korea Północna otrzymała już prawdopodobnie od Chin plany sieci 5G. Do czego doprowadzą pierwsze testy? Być może już niedługo będziemy znali odpowiedź.