gadzetomania.pl
Quantum Glass - szyby przyszłości!
Quantum Glass to innowacyjna technologia, opracowana przez podkarpacką firmę ML System. Na czym polega fenomen tej prekursorskiej szyby? Czy będzie rewolucja w bilansie energetycznym budynków?
Zwykła szyba wcale nie taka zwykła!
Szyba Quantum Glass to produkt polskiej firmy ML System. Jest ona czymś zupełnie nowym w Polsce, ale także na świecie. Z pozoru jest to normalna szyba, która izoluje nas od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy hałas przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków, stanowi również aktywny element generujący ekologiczną darmową energię ze słońca.
Przezroczyste szyby produkujące prąd doskonale wpisują się w trend fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem (BIPV). Tego typu rozwiązania mogą znacząco poprawić wydajność energetyczną budynków, przy jednoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu, co także ma kluczowe znaczenie.
Jeżeli jesteśmy już przy tematyce prądu, to koniecznie zobacz nasz artykuł o tym, co grozi nam zimą!
fot. Miasto Rzeszów
Czym się różni taka szyba?
To nowoczesne, przezroczyste ogniwa fotowoltaiczne, które będzie można montować wszędzie tam, gdzie dziś montuje się zwykłe okna czy duże przeszklenia.
Quantum Glass z wyglądu niczym nie różni się od tradycyjnych szyb zespolonych stosowanych powszechnie w budownictwie. Różnica jest niewidoczna dla naszego oka. Na czym polega? Na tym, że tradycyjna powłoka szkła z tlenków metali została zastąpiona powłoką z kropek kwantowych. Owe punkciki posiadają niezwykłą moc - mogą pochłaniać i emitować fale elektromagnetyczne w ustalonym zakresie. Ta „umiejętność” pozwala zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Ot co!
Co ciekawe, szyby Quantum Glass przetestowano między innymi w budynkach należących do sieci Żabka. Firma ML System zapowiedziała, że już 16 grudnia 2021r. uroczyście otworzy pierwszą na świecie linię produkcyjną Quantum Glass, czyli transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. ML System szacuje, że początkowy poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m² w skali miesiąca. Docelowo firma planuje produkcję około 200 tys. m² w skali roku, z wykorzystaniem trzech linii produkcyjnych.
Jak Wam się podoba takie rozwiązanie? Lepsze od fotowoltaiki?
Komentarze