Lektura obowiązkowa
Wpływ muzyki na inteligencję
Jak wszystkie nasze mięśnie, tak samo mózg wymaga treningu. Jeśli odpowiednio często stymulujemy jego wysiłek, tym lepiej i szybciej pracuje: łatwiej się uczymy i zapamiętujemy nowe rzeczy. Naukowcy już od lat przekonują, że muzyka klasyczna nie tylko relaksuje ale autentycznie poprawia inteligencję.
Muzyka – jej wpływ na nasz mózg
Odpowiednia muzyka pozwala uwolnić niektóre emocje, daje dodatkową siłę lub uspokaja. Nic więc dziwnego, że jest taka popularna w każdym zakątku świata. Jak wpływa na nasz mózg? Przede wszystkim: aktywuje obie półkule i przyczynia się do tworzenia nowych połączeń między nimi. Nasz mózg składa się z dwóch półkul: lewa odpowiada za logikę (liczby, język), a prawa za kreatywne funkcje (intuicję i nowe pomysły).
W 1993 roku w magazynie „Nature” pojawiła się publikacja o wpływie muzyki Mozarta na naszą inteligencję. Przeprowadzone badania wykazały, że studenci słuchający tej konkretnej muzyki uzyskały lepsze wyniki w testach na inteligencję, niż osoby słuchające muzyki relaksacyjnej czy uczące się w ciszy. I chociaż wyniki badania były zachwycające, to jest w tym wszystkim jeden haczyk. Efekt jest krótkotrwały: efekt utrzymuje się maksymalnie dziesięć – piętnaście minut. Oznacza to, że całodniowe słuchanie tej muzyki nie przyniesie lepszych efektów, niż wybranie kilku utworów, które wesprą nas w trakcie nauki.
Nauka muzyki – dlaczego warto
Najbardziej „plastycznym” mózgiem mogą pochwalić się oczywiście niemowlęta. Muzyka aktywuje u nich obie półkule, tworzy dodatkowe połączenia między nimi. U dorosłych zmiany w mózgu zachodzą dużo wolniej i są mniej wyraźne. Co możemy rozwinąć przy nauce gry na dowolnym instrumencie?
- Pamięć,
- koordynację,
- drobne zdolności motoryczne,
- wyobraźnię,
- harmonię,
- kreatywność.
Samo odtwarzanie muzyki ma duży wpływ na emocje. Może pomóc nam się zrelaksować, dodać ekscytacji, energii, a nawet po prostu uszczęśliwić. Co ciekawe, każdy rodzaj muzyki jest w stanie na nas wpłynąć. Przykładem tego może być muzykoterapia, która zakłada pomoc osobie przy dobraniu odpowiedniej muzyki.
Na czym polega muzykoterapia?
Przede wszystkim pomaga poznać nowe sposoby na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Pozwala lepiej poznać siebie oraz odkryć emocje, których zazwyczaj nie jesteśmy świadomi. Może poprawić relacje z innymi ludźmi, poprawić sposób poruszania się i wyrażania siebie. Osoby grające lub śpiewające w zespole mogą czuć wyjątkową satysfakcję z „synchronizacji: z innymi. W jaki sposób muzyka może wpłynąć na nasze relacje z innymi? Jak powiedział kiedyś Daniel Levitin, psycholog zajmujący się neurobiologią i muzyką: „Normalnie nie udamy się dobrowolnie do tłumu 20 000 ludzi, jednak ze względu na koncert Muse czy Radiohead zrobimy to”.
Komentarze