Poprawa jakości powietrza w Europie podczas kwarantanny

Geospatial World

Poprawa jakości powietrza w Europie podczas kwarantanny

Wieści ze świata nie napawają optymizmem. Każdego dnia dostajemy coraz to nowe informacje o wzroście liczby zakażonych zarówno w Polsce, jak i reszcie świata. Niespodziewanie okazuje się, że nawet w najgorszej sytuacji znadją się pozytywy i te przedstawiają nam naukowcy z Niderlandów z pomocą nowoczesnego satelity - Sentinela-5P. 

Fotograf z kosmosu

Sentinel-5P jest jednym z satelitów obserwujących Ziemię jako część programu „Copernicus” zarządzanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.  Został zbudowany przez firmę „Airbus” w Wielkiej Brytanii i wystrzelony w przestrzeń 13 października 2017r. Na swoją misję został wyposażony w przyrząd pomiarowy o nazwie „Tropomi” (od „TROPOshperic Monitoring Instrument” czyli „Przyrząd do Monitorowania Troposfery”).  Analizuje on odbite od naszej planety promienie słoneczne, co pozwala mu wychwytywać ślady obecności gazów w atmosferze. Do  takich zaliczamy ozon, dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2), aerozole, tlenek węgla, metan, pozwala mu także obserwować zachmurzenie.

Fot. ESA

Prognoza na czystsze powietrze

W oparciu o dane pozyskane z „Sentinela” naukowcy z Królewskiego Niderlandzkiego Instytutu Meteorologicznego zrobili porównanie zawartości dwutlenku azotu w atmosferze w dniach 14-25 marca 2020r. do tego samego miesiąca w roku poprzednim.  Wynika z niego, iż od czasu ogłoszenia powszechnej kwarantanny w krajach UE nastąpił znaczny spadek ilości NO2 w stosunku do sytuacji z roku 2019. Spowodowane jest to zmniejszoną emisją smogu połączoną ze stałym ruchem wiatru w rejonie państw obserwowanych.

Fot. ESA

Co przyniesie przyszłość?

Obecnie przeanalizowano dane pochodzące z nieba nad Francją, Hiszpanią i Włochami, aczkolwiek monitorowane są również inne kraje europejskie takie jak Niderlandy czy Wielka Brytania. Wyniki badań zdają się napawać optymizmem, lepsza jakość powietrza wpłynie w końcu pozytywnie na nasze życie, ale czy w obecnej sytuacji będziemy w stanie docenić tą zmianę?