Elements envato
O której robi się widno - kolejna zmiana czasu na zimowy
Dopiero co cofnęliśmy nasze zegarki o godzinę. Teoretycznie może to oznaczać, że Słońce będzie „wstawać” godzinę wcześniej i godzinę wcześniej „chować się” poza horyzont. Czy zmiana czasu rzeczywiście pozwala nam dłużej cieszyć się słonecznymi dniami? I o której robi się widno?
Zmiana czasu z letniego na zimowy
Wiecie, że zmiana, jakiej dokonaliśmy 27 października jest tak naprawdę powrotem do czasu, jakim się posługiwaliśmy przed wymyśleniem zmian czasowych. Niestety zmiana czasu ze sztucznego, letniego, na zimowy może być dla niektórych dużym utrudnieniem. Dodatkowo niekoniecznie wpływa to na godzinę, o której robi się widno każdego dnia.
Nie jest prawdą, że dzień staje się krótszy. Owszem, możemy zauważyć, że słońce szybciej zachodzi – szybciej jednak wstaje. Idąc do pracy możemy zauważyć, że już robi się widno, nie tylko wtedy gdy już siedzimy w biurze.
Rosja już w 2011 roku zrezygnowała ze zmian czasowych
Jeśli chcielibyśmy pójść w ślady Rosji i zrezygnować ze zmian czasu, to zostalibyśmy przy obecnym, tzw. zimowym. Co ciekawe w Rosji, za decyzją ówczesnego prezydenta, postanowili pozostać przy czasie letnim. Spowodowało to wiele problemów dla mieszkańców, przez co Władimir Putin zdecydował, że wrócą oni do naturalnego czasu i po raz ostatni przestawią wskazówki we wszystkich zegarach. Czy oznacza to, że zimowy czas jest lepszy?
(fot. Global News 10)
Czas letni został wymyślony i zastosowany w czasie Pierwszej Wojny Światowej. Dlatego pozostanie przy nim może być nienajlepszym pomysłem: czas zimowy jest naturalny, dostosowany do „wędrówki Słońca”. Oznacza to, że to lepsze dostosowanie zegarków do pory, o której robi się widno.
O której robi się widno – porównanie czasu zimowego i letniego
- Dzień według czasu letniego:
Zima: wschód o 8:50, zachód o 16:35,
Lato: wschód o 4:25, zachód o 21:05.
- Dzień według czasu zimowego:
Zima: wschód o7:50, zachód o 15:35,
Lato: wschód o 3:25, zachód o 20:05.
Godziny przedstawione powyżej są tylko uśrednionymi godzinami dla Polski.
Komentarze