Prawda czy mit? Wszystko o piorunach
O burzach krąży wiele przekonań lecz nie wszystkie z nich znajdują potwierdzenie w nauce. Przedstawiamy kilka faktów i mitów o piorunach!
Ciekawostki meteorologiczne
Czy Wy też podczas lub tuż przed burzą zamykacie wszystkie okna i wyłączacie wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne w domu? Czy to wszystko jest nam potrzebne, aby uchronić się przed najgorszym? Jarosław Turała - znany pasjonat meteorologii i autor fanpage'a "Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały na temat piorunów kulistych wypowiada się tak:
Pioruna kulistego nigdy nie widziałem, nie słyszałem, by komuś wleciał do mieszkania, nawet naukowcy nie są zgodni, co do faktu jego istnienia. Nie chcę więc się o nim wypowiadać, bo przypomina to historie o UFO. Jeśli chodzi ogólnie o zamykanie okien w czasie burzy, to jest to właściwe zachowanie. Można uniknąć wtedy przedostania się do środka "normalnego" pioruna lub złamanej przez wiatr gałęzi.
Co to są w ogólne pioruny kuliste? To bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne, które prawdopodobnie objawia się jako świecąca i poruszająca się kula o promieniu od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, czasami wydająca głos podobny do syczenia. Uważa się, że jest rodzajem wyładowania atmosferycznego.
fot. Focus Co się dzieje z takim człowiekiem? Przeczytacie o tym poniżej.
Czy problem spalenia sprzętu elektronicznego podczas burzy jest aż tak bardzo popularny? Jak się okazuje problem ten dotyczy przede wszystkich starego rodzaju budownictwa i gospodarstw. W większych miejscowościach czy budynkach typu blok jest to zjawisko mniej groźne, ponieważ w większości są to zabudowania, które posiadają piorunochrony. Oczywiście to nie oznacza, że jesteśmy całkowicie bezpieczni... Kiedy piorun uderzy w stację transformatorową lub napowietrzny kabel średniego bądź wysokiego napięcia, energia rozchodzi się po wszystkich podłączonych urządzeniach i faktycznie może prowadzić do ich zniszczenia. Jednak obecnie większość linii znajduje się pod ziemią, więc nie jest to aż tak bardzo prawdopodobne.
Największe mity
Do największych kłamstw związanych z burzą możemy zaliczyć:
- smartfony przyciągają pioruny - ich pole elektromagnetyczne jest na tyle niewielkie, że praktycznie taka sytuacja nie może mieć miejsca.
-
Na otwartym terenie burzę należy przeczekać na leżąco - MIT! Na leżąco mamy szansę niemal zrównać się z ziemią. Niestety, nie powinniśmy się także liczyć ze zjawiskiem napięcia krokowego – różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy dwoma punktami oddalonymi od siebie „na odległość kroku”. Gdy leżymy na ziemi, tymi punktami będzie nasza głowa i stopy. Jeśli w ziemię w pobliżu uderzy piorun, to przez nasze ciało przepłynie prąd o natężeniu równym różnicy potencjałów między głową i stopami. Co zatem zrobić? Nie należy się kłaść, ale ukucnąć ze złączonymi stopami – w ten sposób nasze ciało będzie miało tylko jeden punkt styku z ziemią.
-
Jeżeli masz suche ubranie, to piorun Cię nie uderzy - MIT! To przekonanie, że suche nie przewodzi prądu jest błędne!
-
Błyskawica najczęściej uderza w jeden punkt. Aż 70% wyładowań dodatnich i około połowy wyładowań ujemnych ma więcej niż jeden punktów styku z powierzchnią Ziemi.
Czy należy się bać burzy? Tak, jeśli w żaden sposób się przed nią nie chronimy! Podczas burzy należy przestrzegać zasad i schronić się w bezpiecznym miejscu, pamiętajmy o tym!
Komentarze