Magnetofon i wiatrak jako instrumenty muzyczne
Kreatywność Japończyków nieraz już zadziwiała świat. Czy tym razem będzie tak samo? Jeden z zespołów tworzy projekty muzyczne oparte na przeróbkach starej, najczęściej nieużywanej już elektroniki. Robi wrażenie?
Nowoczesne instrumenty muzyczne
Ei Wada, znany również jako Crab Feet to japoński artysta i muzyk. To właśnie on przerabia stare urządzenia elektroniczne na instrumenty muzyczne. W dodatku gra na nich podczas koncertów. Na swoim koncie ma już wiele projektów, w których wykorzystał mi.in.: elektronika, najczęściej RTV. Tworzył także z małych telewizorów CRT instrumenty podobne do ukulele. Przerobił również wiatrak w urządzenie, które mogłoby spokojnie zastąpić gitarę basową! Dużą popularność zyskał Open Reel Ensemble, projekt orkiestrowy z wykorzystaniem magnetofonów szpulowych. Z jednego takiego urządzenia powstała również wymyślna wersja akordeonu.
Ei Wada wraz ze swoim zespołem wciąż wynajdują kolejne sposoby na granie muzyki i ciągle zaskakują czymś nowym, innowatorskim. Kreatywnie dostosowują oryginalne funkcje wybranych urządzeń i przekształcając je w instrumenty. Tworzą coś zupełnie nowego, niż inni muzycy z powszechnego rynku muzycznego. Electronicos Fantasticos to przedsięwzięcie nie tylko artystyczne, ale także muzyczno-technologiczne. Ma na celu przywrócenie świetności starej elektronice. Projekt instrumentu zbudowanego ze skanera kodów kreskowych powstał w 2018 roku pod nadzorem właśnie tejże grupy.
Skaner kodów kreskowych
Podczas pracy zwykłego skanera, w jednym momencie oświetlana jest tylko niewielka część kodu kreskowego. Następnie światło jest odbijane przez jasne elementy kodu, a pochłaniane przez elementy ciemne, czyli kreski. Światło odbite od przerw powoduje powstanie w czytniku silniejszych sygnałów elektrycznych, natomiast w wyniku braku odbicia (kreski) powstają słabsze sygnały. Czas trwania każdego impulsu koduje informacje. Tłumaczone są przez czytnik na znaki, które następnie są przesyłane do komputera.
Film, który rozprzestrzenił się po Twitterze pokazuje efekt końcowy działania zmodyfikowanych skanerów kodów kreskowych. Przesuwane po specjalnych planszach wydają różne, ciekawe dźwięki. Wydrukowane przez artystów plansze nie zawierają jednak typowych kodów kreskowych, tylko przeróżne wzory, również o niskim kontraście. Jak to wszystko działa? Ei Wada nie zdradził szczegółów poza informacją, że „czytnik kodów kreskowych skanuje sygnał bezpośrednio do głośnika zamiast kasy i wydaje dźwięk”. Ze względu na to, że my - ludzie nie lubimy niedopowiedzeń pojawiły się domysły o kontrolowaniu parametrów wysokości i prędkości za pomocą ruchów, takich jak przybliżanie lub oddalanie, szybkość przesuwania skanerem po planszy czy przechylanie go. Co uważacie o tych wynalazkach? Sprawdzą się na rynku muzycznym, czy to tylko zajawka grupy muzyków?
Komentarze