Elements envato
Badania naukowe i muzyka pop - co mają wspólnego
Co łączy naukę i muzykę pop? Jak wykazały badania – nasze mózgi wyjątkowo dobrze przyswajają dźwięki z tego gatunki! Analizie poddano aż 80 tysięcy akordów z ponad 700 popularnych utworów! Naukowcy z różnych krajów przy użyciu machine learning zmierzyli poziom niepewności oraz suspensu wybranych akordów i poprosili prawie 40 ochotników, by ocenili, jak przyjemna okazała się seria dźwięków.
Ocena utworów
Naukowcy zadbali, by znajomość i preferencje co do muzyki zaważyły o wyniku eksperymentu: w tym celu z piosenek usunięto melodię i tekst. Nie było więc szans na rozpoznanie utworów czy nawet gatunku muzyki. Udało się dowiedzieć, że ochotnicy czerpali przyjemność z przewidywalnych akordów, co z akordów o zaskakującej progresji.
Oznacza to, że cała przyjemność ze słuchania muzyki zależy od „uporządkowania pojedynczych dźwięków w czasie”. Warto tutaj zacytować głównego badacza, który mówi:
"Piosenki, które uważamy za najprzyjemniejsze, to prawdopodobnie te,
które zachowują właściwą równowagę pomiędzy pewnością, co wydarzy się w nich za chwilę,
a zaskoczeniem nas czymś, czego się zupełnie nie spodziewaliśmy."
(fot. BBC )
Badania i ich wpływ na przyszłą muzykę
Wszystkie przeprowadzane badania mają szansę udoskonalić algorytmy muzyczne: wesprze to kompozytorów i ich pracę nad nowymi utworami. Kto wie, może to naukowcy, a nie muzycy, wprowadzą nowy trend w muzyce i pozwolą jej się bardziej rozwinąć. Jak myślicie – czy algorytmy i sztuczna inteligencja okażą się lepszymi kompozytorami?
Komentarze