Urządzenie, które może uratować życie!
Dwutlenek azotu to niezwykle toksyczny i szkodliwy składnik powietrza dla życia ludzkiego, ale także dla środowiska. Jak się przed nim uchronić?
Szkodliwy azot
Dwutlenek azotu (NO2) powstaje głównie za sprawą wysokotemperaturowego spalania paliw i produkcji energii. Jego największe źródła to przede wszystkim środki komunikacji - samochody, statki, ale też inne maszyny.
Długotrwała ekspozycja na podwyższone stężenie dwutlenku azotu może wywierać negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Odpowiada on między innymi za nasilenie chorób serca, układu oddechowego czy różnego rodzaju infekcje. NO2 nie jest też obojętny w przypadku środowiska, bo w negatywny sposób oddziałuje np. na ekosystemy leśne czy zbiorniki wodne. Przyczynia się również do powstawania ozonu i zmniejszenia dopływu promieniowania słonecznego.
Tradycyjne czujniki, które wykrywają dwutlenek azotu są bardzo energochłonne. Zwrócił na to uwagę m.in. portal SciTechDaily.com dodając, że zwykle muszą działać w wysokich temperaturach, aby osiągnąć odpowiednią wydajność. Dlatego dość ciekawą alternatywą wydaje się rozwiązanie zaproponowane przez zespół naukowców z Berkeley Lab i UC Berkeley, opisane na łamach czasopisma naukowego "Nano Letters".
fot. newscenter
Anioł Stróż dla zdrowia
Eksperci opracowali ultracienki czujnik "2D", który działa w temperaturze pokojowej i tym samym zużywa mniej energii niż jego konwencjonalni poprzednicy. Urządzenie zostało wykonane ze stopu dwusiarczku renu i niobu. Dzięki temu czujnik jest w stanie wykrywać bardzo niskie stężenia dwutlenku azotu przy jednoczesnej obojętności na inne toksyczne gazy.
Amin Azizi - stypendysta z UC Berkeley i główny autor niniejszego badania zaznacza, że czujnik potrzebuje zaledwie kilku minut, aby się zregenerować i wrócić do pełnej sprawności w temperaturze pokojowej, a nie jak w przypadku urządzeń bazujących na dwusiarczku molibdenu lub nanorurkach węglowych - kilku godzin. Dodatkowo jest bardzo cienki, elastyczny i przezroczysty, co sprawia, że nadaje się do noszenia jako urządzenie osobiste. Można go również zintegrować ze smartfonem lub smartwatchem i używać jako sprzęt do monitorowania zdrowia lub środowiska.
Jesteście zainteresowani tym gadżetem? Jak myślicie, podbije rynek czujników?
Komentarze