Association for Advancing Automation
Państwa azjatyckie wprowadzają AI w swoje gospodarki
„[AI] zmienia kształt przemysłu wytwórczego” - stwierdzili eksperci podczas webinarium China Daily-ANN.
Automatyzacja przemysłu jest nowym celem
Eksperci twierdzą, że firmy w Azji powinny zintensyfikować swoje wysiłki na rzecz wykorzystania technologii sztucznej inteligencji (AI), która przekształci tradycyjny przemysł produkcyjny. „Sztuczna inteligencja jest bardzo ważna. To przyszłość” – powiedział Neale G O'Connor, ekspert ds. technologii i innowacji produkcji w Chinach oraz profesor rachunkowości na Uniwersytecie Monash w Malezji.
Fot. Universal Robots
„Ludzie wątpili, że sztuczna inteligencja może zajść tak daleko” - stwierdził Umar Saif, założyciel Survey Auto, dostawcy usług big data wykorzystującego uczenie maszynowe i technologię sztucznej inteligencji. „Sztuczna inteligencja poczyniła zauważalne postępy w ciągu ostatnich pięciu do siedmiu lat na całym świecie, w znajdowaniu zastosowań w obszarach usług finansowych, produkcji i łańcucha dostaw” – dodał.
AI odnosi się do symulacji ludzkiej inteligencji w maszynach zaprogramowanych do myślenia jak ludzie i naśladowania ich działań. W tym celu powstał podrodzaj robotów - coboty.
Inteligentni towarzysze
Coboty lub roboty współpracujące to maszyny, które kooperują z ludźmi we wspólnej przestrzeni roboczej i zostały stworzone, aby pomóc zwiększyć produktywność, a nie zastępować ludzkich pracowników. To właśnie o nich eksperci wypowiadali się na webinarium. Mają być podstawą nowoczesnego przemysłu.
Z powodu ogromnych strat we wszystkich sektorach gospodarki (w wyniku pandemii koronawirusa), eksperci zdali sobie sprawę ze znaczenia sztucznej inteligencji i nowoczesnych metod produkcyjnych.
Prawdopodobnie jeszcze w tym dziesięcioleciu zarówno Chiny, jak i inne państwa azjatyckie zmodernizują wszystkie gałęzie swoich gospodarek. Niewykluczone, że dzięki nowoczesnym metodom produkcyjnym zyskają znaczną przewagę na arenie międzynarodowej.