Shutterstock
Finlandia oczekuje równości w sektorze technologicznym
17 maja fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęło kampanię mającą na celu zwalczanie nierówności w sektorze technologicznym. Kampania „Algorytm na rzecz równości płci” jest częścią globalnej inicjatywy ONZ na rzecz równości pokoleń i ma na celu stworzenie świata, w którym technologia należy do wszystkich i jest dla wszystkich bezpieczna.
Sektor technologiczny ma być dla wszystkich
W komunikacie prasowym fińskiego rządu, Ambasador ds. Równości Płci Katri Viinikka wyjaśniła: „Prawa kobiet i dziewcząt są podstawą polityki praw człowieka w Finlandii. Nasze działania oferują wyjątkową okazję, aby pomóc sektorowi technologicznemu w dokonaniu globalnego skoku w kwestiach równości ”.
Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii, kampania będzie miała za zadanie rozwiązać cztery istotne problemy. Po pierwsze, istnieje znaczna różnica między płciami w dostępie do technologii i umiejętności cyfrowych. Nic dziwnego, że kobiety i dziewczęta, które nie mają dostępu do tych umiejętności, nie będą w stanie wykorzystać możliwości, jakie daje technologia.
Fot. Mistervlad/ Shutterstock
Po drugie, technologia i innowacje nie uwzględniają potrzeb kobiet. Po trzecie, fiński rząd informuje, że kobiety stanowią mniej niż 35% pracowników w światowym sektorze ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne). Wreszcie stwierdzono, że przemoc i dyskryminacja w Internecie są uwarunkowane płcią. Idąc dalej, kobiety są 27 razy bardziej niż mężczyźni narażone na nękanie w Internecie i mowę nienawiści.
Ambasador ds. Innowacji Jarmo Sareva zauważył, że pandemia COVID-19 spowodowała gwałtowny wzrost przemocy w Internecie: „Podczas pandemii kobiety i dziewczęta doświadczyły więcej nękania w sieci niż kiedykolwiek wcześniej. Niezwykle ważne jest, aby środowiska cyfrowe były bezpieczne, aby zapewnić komfortowe uczestnictwo w wirtualnym świecie dla wszystkich ”.
Prosty sposób na szczęśliwe społeczeństwo
Biorąc to pod uwagę, projekt ma na celu wyeliminowanie wspomnianych problemów i uczynienie sektora technologicznego dziedziną dostępną dla wszystkich. Kampania „Algorytm na rzecz równości płci” zaprasza każdego do udziału i pomocy w tworzeniu sektora sprzyjającego zrównaniu społecznemu.
Rząd Finlandii przedstawił dwa sposoby, w jakie można pomóc przy swoich równościowych projektach: należy rozpowszechniać materiały kampanii i podkreślać najlepsze praktyki promowania równości płci w sektorze technologicznym.
Nic więc dziwnego, że Finlandia nazywana jest „najszczęśliwszym krajem na świecie”. Ich prospołeczna polityka powinna być wzorcem dla całego świata, z naciskiem na Europę środowo-wschodnią.