Politechnika Gdańska
Polacy mają zastępstwo dla plastiku w sklepach
Możemy być dumni ze swoich – to właśnie nasi polscy naukowcy pokazali materiał, z którego już niedługo będą tworzone jednorazowe, ekologiczne produkty, jak na przykład słomki, sztućce czy talerze. Miejmy nadzieję, że plastik już niedługo zostanie całkowicie wyparty. Wszystko możemy zawdzięczyć ekipie naukowców z Politechniki Gdańskiej.
Dlaczego mąka ziemniaczana?
Przede wszystkim stworzenie np. jednorazowych sztućców z mąki ziemniaczanej będzie tańsze, niż zrobienie takich samych z plastiku. Co prawda nazwa technologii jest dość skomplikowana, to jednak można ją łatwo wytłumaczyć: naukowcy połączyli mąkę ziemniaczaną z kilkoma innymi substancjami. Powstałą skrobię termoplastyczną wymieszali między innymi z biopolimerem o nazwie poliaktyd i w ten sposób mogli stworzyć dowolną formę: na pierwszy rzut poszły jednorazowe produkty, które dotychcasowo były zrobione wyłącznie z plastiku.
(fot. Politechnika Gdańska )
Ekologiczne sztućce zamiast plastikowych
Nowo wynaleziony materiał biopolimerowy wykorzystuje łatwo dostępne, naturalne surowce z dodatkiem niektórych surowców, które pochodzą z odnawialnych źródeł. To właśnie jest przewaga nad wszystkimi produktami oraz materiałami ropopochodnymi. Tak przynajmniej mówi kierownik zespołu badawczego, profesor Helena Janik. Co może niektórych zaciekawić – ekologiczny zamiennik plastiku jest naprawdę trwały i nie będzie ulegał szybkiego zepsuciu. Poza tym, po wykorzystaniu można je kompostować. Co najważniejsze – i co było głównym powodem takiego doboru materiału – produkty wykonane na mące ziemniaczanej nie trafią do oceanu, a tym samym do organizmów wszelkich stworzeń morskich, które później kupujemy w sklepie.
Kilogram nowego materiału jest o około 15% tańszy niż plastik. Jak widać nasz polski ziemniak znalazł kolejne zastosowanie, niż tylko jedzenie. Może pomóc zmienić przemysł na lepsze, a tym samym pomóc nam zachować czystsze środowisko. Czasem duże zmiany zaczynają się od małych rzeczy, prawda? Wystarczy więc czekać, aż ekologiczny materiał wejdzie na stałe do naszych sklepów.
Komentarze