Walentynki: pochodzenie, tradycje i zwyczaje. Część 3.
Coroczne święto zakochanych przypada oczywiście na 14 lutego. Sama nazwa, „Walentynki” pochodzi od imienia świętego Walentego. Co ciekawe, 14 lutego ma on swoje własne święto w Kościele Katolickim.
Może już zauważyłeś, że u nas Walentynki obchodzi się głównie poprzez wręczanie ozdobnych, walentynkowych kartek. I nie są one anonimowe, bo zazwyczaj wręczają je sobie zakochani. W środku najczęściej znajduje się wyznanie miłości lub po prostu uroczy wierszyk. Najczęściej widziane kartki są oczywiście w kolorze czerwonym, który kojarzy się nam z tym świętem.
W Polsce walentynki to głównie serca, kolor czerwony, róże i obiad na mieście. Tak przynajmniej można to zaobserwować, patrząc na przykład na zyski różnych restauracji. Niektórzy zamiast drobnego, słodkiego upominku obdarowuje drugą osobę kwiatami, pluszowymi maskotkami, a nawet erotyczną bielizną.
Mimo, iż szybko zyskały popularność, to spotkały się również z falą krytyki. Wiele osób uważa, że to zbytnia amerykanizacja naszej polskiej kultury i zachęca do pozostania przy naszych rodowych świętach. Drugim obiektem krytyki jest ich komercjalizacja i wykorzystanie do podniesienia swoich zysków w sklepach. Już pod koniec stycznia możemy zobaczyć wszędzie czerwone dekoracje, specjalnie ozdobione słodycze i oczywiście pluszowe maskotki.
Niektórzy single również nie są pocieszeni z tak hucznego obchodzenia tego dnia. Może dlatego, że następnego dnia, bo 15 lutego, obchodzony jest dzień singla.
Komentarze