EHT
Mamy pierwsze zdjęcie czarnej dziury!
Galaktyka M87
To właśnie w centrum tej galaktyki znajduje się gigantyczna wręcz czarna dziura. Jej zdjęcie zostało pokazane na konferencji prasowej, która odbyła się 10 kwietnia 2019 r. Mimo pewności Astrofizyków, wielu naukowców nie było pewnych istnienia czarnej dziury - mogliśmy się tylko domyślać ich obecności.
Czym jest czarna dziura
Mówiąc krótko: to próżnia, która otacza jeden, konkretny centralny punkt. Astrofizycy nazywają go osobliwością. Jest to defekt czasoprzestrzeni, który wpływa na wszystko, co ją otacza, a jednocześnie zakrzywia ją. Konsekwencją zakrzywiania przestrzeni wokół czarnej dziury jest między innymi horyzont zdarzeń.
Co dokładnie przedstawia zdjęcie?
Ciężko jest wykonać zdjęcie obiektowi, który pochłania światło. Dlatego na historycznej fotografii widzimy czarną dziurę otoczoną materią międzygwiezdną, która do niej wpada. Materia ta, jak widać na zdjęciu, rozpędziła się do ogromnej prędkości, przez co nagrzała się i... Zaczęła świecić. To właśnie to światło widzimy na zdjęciu. Środek jest niewidoczny - czarna dziura nie wypuszcza światła - i to się nigdy nie zmieni.
(fot. Event Horizon Telescope / NASA)
Panna A
To tak właśnie została nazwana czarna dziura z galaktyki M87. Wszystko przez to, że znajduje się ona w gwiazdozbiorze Panny. Jest ona naprawdę gigantyczna - jej masa została oszacowana na 6,5 mld słońc, a jej średnica jest trzykrotnie większa od rozmiaru orbity Plutona!
W sobotę, 27 kwietnia o godzinie 19 można spotkać się z jednym z autorów zdjęcia czarnej dziury w Centrum Nauki "Kopernik". Maciej Wielgus od kilku lat pracuje w zespole EHT - Teleskopu Horyzontu Zdarzeń - i miał swój znaczny udział w uzyskaniu tego historycznego zdjęcia.
Komentarze