Czy piasek będzie sprzedawany na czarnym runku?

Czy piasek będzie sprzedawany na czarnym runku? Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Często słyszymy i czytamy w mediach, że państwa rywalizują ze sobą o zasoby energetyczne. Konflikt opiera się głównie na ropie. W praktyce jednak najczęściej wydobywa się piasek i żwir.

 Piach i żwir stanowią główny element branży budowlanej oraz przemysłowej. Używa się go również do produkcji elektroniki oraz szkła. Wraz z rozwojem technologii i nauki, zapotrzebowanie się zwiększa. Jeżeli ten wzrost utrzyma się na podobnym poziomie, niebawem będzie można mówić o niedoborze dobrej jakości piasku oraz żwiru w niektórych miejscach na świecie!

Naukowcy już prognozują konsekwencje tej sytuacji. Przede wszystkim: wzrośnie jego cena. Do tego dochodzi większa degradacja środowiska naturalnego, ze względu na potrzebę zaspokojenia potrzeb rynku. Wzrost ceny sprawi, że w biedniejszych regionach na Ziemi wstrzymane zostaną inwestycje. Może to doprowadzić do konfliktów społeczno-politycznych.

Podobnie, jak w sytuacji ropy, może dojść do rabunkowej gospodarki i… Sprzedaży piasku na czarnym rynku. Wiele kamieniołomów pracuje w kontrolowanych warunkach. Jednak w tak zwanych krajach trzeciego świata wydobycia odbywają się „dziko”.

Naukowcy naciskają, by opracować piaskowy budżet Ziemi, a potem zająć się jego reglamentacją. Nikt nie chce, by doszło do wojny między państwami o piach i żwir.

Komentarze