Poznaj 10 najlepszych odkryć naukowych / technicznych ostatnich lat – część 3.

Poznaj 10 najlepszych odkryć naukowych / technicznych ostatnich lat – część 3. Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Granica między fantastyką naukową, a samą nauką zanika coraz bardziej i to coraz szybciej. Żyjemy w przyszłości, której nie spodziewaliśmy się doczekać. Co odkryto w ciągu ostatnich kilku lat?

8. Proteza sterowana myślami

Pierwszą osobą, którą przetestowała protezy sterowne myślami był 32-letni mężczyzna, który po wypadku stracił obie nogi. Jak sam przyznaje, protezy działają prawie identycznie jak nogi, które stracił.

Dzięki impulsom z mózgu oraz wbudowanym w protezy mięśniom ruchowym (silnikom), które mieszczą się w kolanach i kostkach, ich użytkownik bez problemu jest w stanie wejść po schodach, zmieniać pozycję ciała.

Ta nowa proteza jest całkowitym przeciwieństwem obecnych protez, które są bezwolne. To nie tylko krok do przodu w nauce, to także wielki ukłon w stronę osób, które z jakiś przyczyn utraciły swoje kończyny.

9. Elektryczny wózek sterowany myślami

Skoro była mowa o protezach, to teraz chwila na wózki inwalidzkie. Już niedługo mają one być dostępne dla szerszego grona ludzi. W Lozannie stworzyli wózek sterowany falami mózgowymi i komputerem. Wózek ten idealnie wykonuje proste zadania jak rozkaz jazdy prosto czy skrętu w którąś ze stron.

Prace nad takim wózkiem trwały również we Wrocławiu, gdzie wycenili, że w pełni sprawne wózki trafią do sprzedaży za mniej niż 600 zł.

Wózki te można również sterować za pomocą aplikacji, ustawiając na ekranie, w którą stronę wózek ma jechać.

 

Komentarze