Olhar Digital
Fonoholizm – jak rozpoznać uzależnienie od telefonu?
Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez telefonów komórkowych. Używamy ich każdego dnia. Kiedy zwykłe korzystanie z komórki zamienia się w uzależnienie? Jak je rozpoznać i kiedy reagować?
Przy użyciu telefonu nie tylko wykonujemy połączenia telefoniczne, ale robimy zdjęcia, gramy w gry i czytamy książki, robimy zakupy, wykonujemy przelewy itd. To niewielkie urządzenie ułatwia życie, ale właśnie w tym może tkwić zagrożenie. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez swojego smartfonu. I wbrew pozorom problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i młodzież.
Objawy uzależnienia od telefonu
Chyba każdy z nas ma w swoim otoczeniu osobę, którą zawsze widzimy z telefonem w ręce. To jeden z bardziej widocznych objawów świadczących o uzależnieniu. Co jeszcze powinno niepokoić?
Innym objawem fonoholizmu jest ciągłe sprawdzanie, czy dostaliśmy wiadomość, czy ktoś do nas nie dzwonił lub na ekranie nie pojawił się jakiś komunikat. Często towarzyszy temu wrażenie, że telefon dzwoni lub wibruje, mimo że nie miało to miejsca.
Osoby uzależnione chętniej utrzymują telefoniczny kontakt z bliskimi, unikając spotkań w rzeczywistości.
Uzależniony odczuwa lęk przed rozładowaniem lub zepsuciem się telefonu komórkowego. Nagłe odcięcie smartfonu może prowadzić do ataków paniki lub agresji. W związku z tym fonoholicy zazwyczaj mają przy sobie ładowarkę lub powerbank, by nie dopuścić do takiej sytuacji.
fot. TVN Zdrowie
Skutki fonoholizmu
Osoba uzależniona od telefonu zaczyna zaniedbywać obowiązki w życiu prywatnym i zawodowym. To z kolei może prowadzić do konfliktów z otoczeniem i osłabienia relacji.
Fonoholicy często poświęcają czas przeznaczony na sen, by korzystać z telefonu. Odbija się to na samopoczuciu, powoduje obniżenie koncentracji i rozdrażnienie. Długie godziny spędzone na wpatrywaniu się w mały ekran, dodatkowo w niewygodnej pozycji, mogą przyczynić się do problemów ze wzrokiem, powodować wady postawy i bóle kręgosłupa.
Większość dnia spędzasz przed komputerem, tabletem czy komórką? Sprawdź, jak dbać o oczy przed ekranem.
Jak leczyć uzależnienie od telefonu?
Fonoholizm jest takim samym nałogiem jak uzależnienie od alkoholu, papierosów czy pracoholizm i trzeba je leczyć. Od innych używek łatwiej się odciąć, a zrezygnowanie z używania smartfonu wydaje się w dzisiejszych czasach wręcz niemożliwe. Na początek sami możemy podjąć próbę ograniczenia czasu poświęcanego na siedzenie przed ekranem telefonu. Jeżeli jednak sami nie potrafimy zrezygnować z wielogodzinnego używania komórki, niezbędna może się profesjonalna terapia.