Chang’e 4 dokonało niezwykłego odkrycia

Space.com

Chang’e 4 dokonało niezwykłego odkrycia

Sonda kosmiczna wysłana przez Chińczyków odkryła… dziwną, tajemniczą substancję na „ciemnej” stronie Księżyca. Okazała się ona na tyle niezwykła, że naukowcy postanowili bliżej się jej przyjrzeć i zmienili plan swojej misji. Dlaczego postanowili pozostawić łazik na miejscu i lepiej zbadać żelową substancję? 

Łazik Yutu-2

Można powiedzieć, że to właśnie on znalazł dziwną substancję. Jednego jesteśmy pewni: czegoś takiego jeszcze nikt nie odkrył na Księżycu. Podczas ósmego dnia księżycowego,  badania naszego satelity łazik natrafił na niespodziewaną substancję – w tym momencie zwołano specjalną naradę naukową i postanowiono bliżej przyjrzeć się temu odkryciu. Przez to łazik nie pojechał dalej na zachód, a został na miejscu. Dziękujmy, że łazik musiał wziąć sobie przerwę, by się nie przegrzać. W innym przypadku odkrycia nie dokonano by tak szybko. 

Substancja przypominająca żel

W czasie przygotowywania łazika do „odpoczynku” jeden z członków zespołu zauważył nietypową substancję wewnątrz krateru. Jak stwierdził przypominała ona żel i wyróżniała się innym połyskiem i barwą od jej otoczenia. Cieszy nas to, że została ona dość dokładnie zbadana – łazik został skonstruowany tak, by zbadać powierzchnię ciemnej strony Księżyca. W maju pisaliśmy Wam o innym niesamowitym odkryciu misji Chang’e 4 – możecie o tym przeczytać w poprzednim artykule. Przypomni to, że nietypowa ciecz jest tak naprawdę kolejnym niespodziewanym odkryciem w czasie całej tej misji. Ile jeszcze tajemnic ma przed nami Srebrny Glob? No cóż, na pewno o wielu z nich dowiemy się w jeszcze niedługim czasie! 

Wróćmy jednak do odkrytej cieczy. Naukowcy do tej pory nie są pewni tego, co udało im się odkryć. Póki co nie dzielą się z nikim żadną opinią i nie chcą skomentować tej sytuacji. Trochę inaczej wygląda sprawa z ekspertami, którzy pracują nad całą misją: część z nich zasugerowała, że odnaleziona substancja może być roztopionym szkłem, które powstało przy zderzeniu meteorytu z Księżycem. Więcej o różnych insynuacjach możemy przeczytać na stronie Space.com.


(fot. Space.com)

Jakie jest Wasze zdanie? Warto odkrywać coraz więcej z kosmosu czy lepiej dowiedzieć się o naszej planecie i o tym jak ją uratować? Sytuacja przypomina trochę fabułę Interstellar - zniszczona Ziemia odwraca się przeciwko ludzkości i jedynym sposobem na przeżycie jest jej opuszczenie.