FXMAX
Dowiedz się więcej o metalach ziem rzadkich
Metale ziem rzadkich, czyli REE – z ang. Rare earth elements – współwystępują w minerałach i charakteryzują się podobnymi właściwościami chemicznymi. Znajdują się one głownie z skorupie ziemskiej (np. wcześniej wspomniane złoże pod wyspami japońskimi), jednak naukowcy wykazali, że można je w łatwy sposób stworzyć.
Znaleźli oni mieszaniny, które pomogą wydobyć większość z nich z „odpadów” fosfogipsowych przy pomocy kwasu glukonowego. Połączono go z fosfogipsem i uzyskano niektóre metale ziem rzadkich.
Jakie są zalety tworzenia minerałów?
Przede wszystkim nie stwarza się w ten sposób dodatkowych szkód dla środowiska. Pamiętajmy, że wydobywanie jakichkolwiek złóż zmienia środowisko i szkodzi mu. W końcu przetwarzanie tych metali ziem rzadkich (oraz górnictwo) często odbywa się przy wykorzystaniu toksycznych chemikaliów, które zostawiają po sobie ślad na całe lata. Teraz, przy użyciu kwasu glukonowego – który jest pochodną glukozy i występuje na przykład w owocach – może się to zmienić.
Przy tworzeniu metali ziem rzadkich możemy sprawić, że ich roczne „wydobycie” będzie dwukrotnie większe, niż przy tradycyjnym wydobyciu. Daje to prawie 200 tysięcy ton rocznie.
Do czego używa się metali ziem rzadkich?
Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkich we wszelkich produktach technologicznych: cala elektronika, jaką znajdziemy, jest właśnie na nich oparta. Dlatego też są tak ważne, bowiem stanowią podstawę rozwoju technologiczno-naukowego.
Komentarze