Towards Data Science
Wampirza aparycja koronawirusa
Jak donoszą naukowcy z Uniwersytetu Santa Barbara w Kalifornii, COVID-19 jest wrażliwy na światło ultrafioletowe. Stany Zjednoczone, to obecnie epicentrum pandemii koronawirusa. Nic więc dziwnego, że w amerykańskich ośrodkach badawczych ruszyły intensywne badania nad śmiercionośnym wirusem.
Krótkie życie
Badacze wykorzystali w tym celu żarówki skonstruowane w technologii LED przez jedną z koreańskich firm, z którą współpracują. Nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że wirus poddaje się całkowitej sterylizacji w ciągu... 30 sekund! Urządzenie unieszkodliwia wirusa także w powietrzu i wodzie.
Fot. istockphoto.com
Zabójczy duet
Według pracowników kalifornijskiego uniwersytetu promienie wykorzystywane w procesie neutralizowania SARS-CoV-2, UV-C w połączeniu z węglikiem krzemu są niedrogie i wolne od niepotrzebnych chemikaliów. Mogą być stosowane w przypadku dekontaminacji przestrzeni zarówno publicznych, jak i prywatnych. Środki stosowano już przy dezynfekcji urządzeń szpitalnych w Wuhan i póki co, metoda okazała się skuteczna. Kto wie, może w Europie również doczekamy się podobnych rozwiązań.