Koła 27,5'' czy 29''?
Wielkość kół to jeden z najbardziej wpływających czynników na zachowanie roweru podczas jazdy. Zazwyczaj ich rozmiaru nie da się zmienić, więc warto dobrze przemyśleć sprawę przed zakupem. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze wielkości kół w rowerach.
Uniwersalny rozmiar
27,5 cala znany również jako 650b to najmniejsze ze spotykanych we współczesnych rowerach górskich koła. Charakteryzują się przede wszystkim wzorową zwrotnością i dynamiką. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących roweru do dynamicznej jazdy. Świetnie współpracują także z większym skokiem zawieszenia, umożliwiając projektantom tworzenie niższych ram. Koła 27.5 cala to też dobre rozwiązanie dla osób o drobnej budowie, poniżej 170 cm wzrostu - jeśli nie mają ambicji np. na górskie wyścigi. Mniejsze koła to zazwyczaj także mniejsze obciążenie, a co za tym idzie lżejsza jazda. Dlatego lekkie 27.5 cala łatwiej się rozpędzają, ale także lżejszymi i mniejszymi kołami łatwiej jest zmieniać kierunek jazdy.
Koła 29 cala są za to szybsze i łatwiej na nich utrzymać prędkość. Charakteryzują się dużą stabilnością i oferują większy margines błędu, więc pokonywanie na nich przeszkód jest nieco prostsze. Duże koła to również lepsza przyczepność, ponieważ wygładzają one wszelkie nierówności. Niestety osoby, które preferują jazdę dla przyjemności, a nie dla szybkości, mogą je uznać za zbyt ciężkie, sztywne i mało zwrotne. Wyposażony w nie rower będzie gorzej hamował. Nie są one dobrym rozwiązaniem dla osób niższego wzrostu. Są świetne natomiast do maratonów czy wyścigów. Doskonale radzą sobie w trudnym terenie.
fot. testy.bikeboard
27,5 czy 29
Które zatem wybrać? Na to pytanie każdy rowerzysta musi odpowiedzieć sobie niestety sam. Wszystkie rozmiary posiadają wady i zalety. Przy wyborze należy jednak brać pod uwagę wagę, wzrost, styl jazdy oraz własne preferencje i potrzeby. W dużym skrócie podpowiadamy, że małe koło łatwiej się rozpędza, a duże lepiej utrzymuje prędkość. Najlepiej jednak zrobić jazdę próbną przed podjęciem decyzji o kupnie.
Komentarze