Intel uniknie miliardowej kary

Intel uniknie miliardowej kary Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Za stosowanie nielegalnych praktyk monopolistycznych, które miału utrudnić konkurowanie AMD na rynku procesorów, Komisja Europejska w 2009 roku zasądziła dla największego producenta na świecie układów scalonych rekordową grzywnę 1,06 mld euro. Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ten wyrok uchybił.

W minioną środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uchylił wyrok Najwyższego Sądu z 2014 roku o ukaraniu grzywną Intela w wysokości 1,06 miliarda euro za karę nałożoną w 2009 roku. Zdaniem Komisji Europejskiej gigant na rynku mikroprocesorów dopuszczał się nadużycia swojej wysokiej pozycji w latach 2002-2007 w postaci procesorów AMD. Intel naruszył zasady uczciwej konkurencji przez wykorzystywanie metod eliminujących rywali z branży, m.in przez udzielanie korzystnych rabatów producentom PC w zamian za użytkowanie wyłącznie z ich rozwiązań. Nałożona osiem lat temu grzywna wynosiła 4,15% z obrotów uzyskanych przez producenta w roku 2008.

Najwyższy Sąd Unii Europejskiej w swojej decyzji orzekł, że apelacja Intela musi zostać ponownie rozpatrzona przez niższy trybunał za brak właściwej analizy aspektów ekonomicznych sprawy sprzed trzech lat. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu musi teraz zbadać wszystkie argumenty koncernu w kwestii, czy rabaty wykorzystane przez firmę mogły szkodzić konkurencji.

Intel jest jedną z niewielu firm, które kontynuowały walkę z Komisją Europejską, kierując sprawę aż do Najwyższego Sądu Unii Europejsiej. Badane jest obecnie, czy firma niesłusznie zapłaciła firmie Apple za używanie chipsetów Qualcomm w swoich produktach. Kontroli podlegnie również Google, który zachęcał producentów telefonów do korzystania z jego oprogramowania Androida.

Decyzja Sądu nie dotyczyła trzech innych części odwołania Intela, w tym kwoty grzywny i charakteru niektórych rabatów na terenie Unii. Sędziowie w UE mówią, że Trybunał Sprawiedliwości błędnie pominął fakt, w jaki sposób organy nadzoru przeanalizowały rabaty i stwierdziły, że hipotetyczny konkurent dla firmy Intel straciłby pieniądze, gdyby pobierał te same opłaty.

Badanie przeprowadzone przez Unię wykazało, że Intel zahamował rynek konkurencji, dając rabaty dla producentów komputerów w latach 2002-2005, jeśli ci kupili co najmniej 95% chipów PC z firmy Intel. Koncern twierdzi, że wywarł "restrykcyjne warunki" na pozostałe 5%.

Komentarze