Poznaj korzyści wynikające z posiadania zwierząt. Część 1.

Poznaj korzyści wynikające z posiadania zwierząt. Część 1. Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Wolisz koty? Psy? Konie? Wiesz, co łączy wszystkich fanów zwierząt? Oczywiście, korzyści wynikające z bycia opiekunem!

Psa trzeba wyprowadzać. Codziennie. I to kilka razy. Jeśli tego nie zrobisz, czeka Cię na dywanie przykra niespodzianka. Kotu trzeba zmieniać kuwetę, czasem wypuścić na dwór. Jeśli tego nie zrobisz, czeka Cię przykra niespodzianka. Dlaczego więc naukowcy udowadniają, że posiadanie takiego psa czy kota jest dla nas niesamowicie korzystne?

Najczęściej o posiadaniu czworonoga myślimy już jako dzieci, nie zdając sobie sprawy z tego, jaka to poważna sprawa. Przede wszystkim, dochodzi nam sporo obowiązków. Nie jesteśmy odpowiedzialni tylko za siebie. Jednak taki zwierzak to korzyści dla naszego zdrowia psychicznego. Czy wiedziałeś o wszystkich?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, pierwsze, co musiałeś zauważyć, to częstrze wychodzenie na spacery. Może nie byłes tego świadomy, ale ruch na świeżym powietrzu poprawia nasz humor. No i nie da się ukryć, że wystawiając twarz do słońca zyskujemy ekstra dawkę witaminy D3 – utrzymuje ona równowagę psychiczną. Dodatkowo jest prawidłowa ilość potrafi nas obronić przed depresją, chorobami sercowymi oraz nowotworem.
Kontakt z naturą wycisza, pomaga skupić się na swoich myślach oraz po prostu przemyśleć kilka spraw. Spojrzeć na nie z innej perspektywy. Często nie mamy czasu, a nawet ochoty na codzienny spacer, który jednak jest nam zalecany. Dlatego pies będzie tutaj doskonałym rozwiązaniem.
Poza tym ruszamy się. Kiedy ostatnio poszedłeś na spacer lub pobiegać sam z siebie? Jeśli nie pamiętasz, to najpewniej było to bardzo dawno temu. Jeśli masz psa – odpowiesz, o której mniej więcej godzinie wyszedłeś. Nie zawsze kończy się na spokojnym spacerze. Ile razy byłeś zmuszony do biegu?
Więcej aktywności fizycznej przekłada się też na niższą wagę. W Stanach Zjednoczonych udowodnili, że dzieci, które wychodzą chociaż raz dziennie z psem są mniej otyłe, niż ich rówieśnicy pochodzący z domów bez zwierząt.

Badania prowadzone w Centrum Opieki nad Zwierzętami WALTHAM (w Wielkiej Brytanii) udowodniły, że posiadacze zwierząt mają niższe ciśnienie krwi. Istnieją oczywiście inne badania na temat korzyści posiadania zwierząt. Na przykład w latach dziewięćdziesiątych w Australii przeprowadzono badanie na prawie sześciu tysiącach osób. Co się okazało? Właściciele zwierząt mają dużo mniejsze zagrożenie chorobami serca oraz posiadają niski poziom cholesterolu.

Co ciekawe, są badania, które wykazały, że gdy pacjent posiadający psa czy kota dostaje poważnego zawału, to aż w dwudziestu ośmiu procentach nie kończy się to śmiercią. Osoby, które nie posiadały zwierząt miały dużo mniej szczęścia. Przeżyło zaledwie sześć procent osób po zawale. Jeśli już chodzi o serce, jeśli posiadasz kota czy psa, masz dużo większe szanse na dłuższe życie, nawet rok po zawale.
Argumentem za zaadoptowaniem czworonoga może być badanie pokazujące, że im dłużej ktoś jest właścicielem zwierzaka, tym jest zdrowszy.

Wiesz, że właściciele zwierząt zauważają, że znacznie zredukował się ich stres związany z codziennym życiem o obowiązkami? Może dlatego stworzono tyle odmian terapii z użyciem ogólnie kochanych zwierząt.
Na przykład osoby, które mają zwierzęta, rzadziej skarżą się na depresję, a co za tym idzie, rzadziej upadają na zdrowiu po utracie małżonka. Według badań część osób z badanej grupy kobiet przyznało, że piec był większym wsparciem, niż przyjaciele i rodzina.

Komentarze