Nowa nadzieja dla niewidomych.

Nowa nadzieja dla niewidomych. Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Poznaj bioniczne oko, które pozwala odzyskać nadzieję i znowu spojrzeć na świat.

Pierwsze bioniczne oko wszczepiono człowiekowi niecałe 9 lat temu. Pierwsza taka operacja miała miejsce w Londynie, co sami lekarze nazwali operacją z pogranicza science-fiction. Dzięki tej operacji pacjent był w stanie rozpoznawać otaczające go obiekty jako rozproszone plamy światla. Dzięki badaniom i postępowi pacjenci byli w stanie widzieć coraz więcej: mogli zobaczyć wyraźnie przedmioty, ruch, a nawet byli w stanie odczytywać litery.  Teraz bioniczne oko widzi jak żywe.  

W tym roku powstały pierwsze bioniczne oczy wyprodukowane… W drukarce 3d. To właśnie w Minnesocie okazało się, że produkcja bionicznych oczu może wejść w masową ilość.

Zespołem naukowców, którzy jako pierwsi „wydrukowali” bioniczne oko przewodził Michael McAlpine. On i jego grupa znani byli już z prób łączenia ze sobą elementów druków z drukarki 3d, biologii i elektroniki w jednym przedmiocie. Zaledwie kilka lat temu stworzyli pierwsze bioniczne ucho, a niedawno, pierwsze oko.

Cały zespól rozpoczął badania na wysoką skalę, chcąc stworzyć teraz bioniczną skórę, która miałaby pomoc osobom z problemami rdzenia kręgowego. Nie ma co się łudzić, przyszłość zaczyna się dziś.

Komentarze