Poznaj 10 najlepszych odkryć naukowych / technicznych ostatnich lat – część 2.

Poznaj 10 najlepszych odkryć naukowych / technicznych ostatnich lat – część 2. Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Granica między fantastyką naukową, a samą nauką zanika coraz bardziej i to coraz szybciej. Żyjemy w przyszłości, której nie spodziewaliśmy się doczekać. Co odkryto w ciągu ostatnich kilku lat?

6. Naukowcy wprowadzili do mózgów nowonarodzonych myszy ludzkie komórki.

Ten pionierski eksperyment opisano na łamach Cell Stem Cell. Naukowcy nie uzyskali jeszcze wszystkiego, co zamierzali. Ludzkie komórki nie przewodzą sygnałów nerwowych ale już teraz pełnią rolę modulatora wielu funkcji w mózgach gryzoni.

Jak to wygląda w praktyce? Dorosłe myszy, które zostały obdarzone ludzkimi komórkami dużo sprawniej i lepiej radziły sobie w testach np. na szybkość uczenia się. Zdaniem naukowców zajmujących się tym eksperymentem, dowiedli, jak komórki glejowe dają nam przewagę nad innymi organizmami, które zamieszkują Ziemię.

Cały eksperyment jest początkiem do badań w dziedzinie nowych terapii chorób neurologicznych, które dotykają komórek glejowych, np. schizofrenii i choroby Huntingona.

 

7. Jedwab z transgenicznych kóz.

Połączenie genów pająków i kóz pozwoliło na pozyskiwanie jedwabiu mocniejszego niż stal, a przy tym elastyczniejszego niż nylon, odpornego na rozdarcie. Naukowcy po połączeniu genów stworzyli kozy, z których mleka pozyskuje się bardzo cienki i niesamowicie wytrzymały materiał. Taka pajęczyna ma znaleźć zastosowanie w produkcji lekkich kamizelek kuloodpornych.

Biotechnolodzy chcą, by taki jedwab zastąpił plastik oraz nylon, które są tworzone na bazie ropy naftowej.

Komentarze