Poznaj całkiem nową odsłonę rolnictwa.

Poznaj całkiem nową odsłonę rolnictwa. Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Coraz mniej ludzi zajmujących się farmami to duży problem, ograniczający dostęp wielu ludzi do świeżej żywności. Praca przy uprawach rolnych nie należy do łatwych obowiązków i coraz mniej osób się tego podejmuje. Iron Ox mówi, że autonomiczna farma jest rozwiązaniem przyszłości, które już teraz rozwiąże te problemy.

Dla pierwszego większego testu autonomicznej farmy zaadoptowano całą halę (ponad 70 m2) w celu hodowli kapusty. Cały filmik można zobaczyć TUTAJ. Film dostępny w oryginalnej wersji anglojęzycznej.

Robotami zajmującymi się farmą zarządza oprogramowanie nazwane The Brain – mózg. Całość brzmi może jak z filmów science-fiction, jednak jest to coraz bliższa rzeczywistość mająca na celu ułatwienia życia i podniesienia jego jakości. Ile główek kapusty rocznie można wyhodować na tej hali w ciągu roku? Brandon Aleksander, współzałożyciel firmy szacuje około 26 tysięcy! Robi to ogromne wrażenie tym bardziej, że w tradycyjny sposób można wyhodować pięć razy mniej główek kapusty rocznie. Obecnie na autonomicznej farmie pracują roboty, którym dalej pomagają ludzcy pracownicy, co ma się  już niedługo zmienić.

Rola ludzka na autonomicznej farmie jednak ciągle się zmniejsza. Obecnie ogranicza się ona do kiełkowania roślin i zbierania dojrzałych już plonów. Rozsadzaniem, podlewaniem, dbaniem o glebę zajmują się już wyłącznie rodziny. The Brain oprócz sterowania „pracownikami” zajmuje się również oświetleniem, doborem temperatury, wilgoci – wszystkich parametrów mających bezpośredni wpływ na rozwój kapusty.

Iron Ox pozwala na uprawę roślin bez GMO i wszelkich pestycydów.  Pozwala to na uzyskanie zdrowszej żywności w dużo tańszy sposób. Do tego dochodzi też ważny element: roboty się nie męczą. W stworzonych pod uprawę roślin szklarniach nie straszne są im warunki atmosferyczne, nie rozproszą się inną czynnością. Dopóki mają baterię – będą działać w określony sposób.

Zaletą autonomicznych farm jest to, że mają być tworzone w okolicach dużych miast. Skorzystają z tego wszelkie hurtownie i sklepy spożywcze – właściciele nie będą musieli się martwić i długi czas dostaw z dalszych miejsc. Wszystko będzie blisko, a przede wszystkim, tanio.

Farmerzy chcący zainwestować w autonomiczną farmę nie będą musieli martwić się o stałe koszta uprawy. W tym przypadku wystarczy, że zainwestują w takie przedsięwzięcie na początku, a później może sobie pozwolić na odpoczynek i obserwowanie swoich pracowników-robotów. Pomysł firmy Iron Ox ma pozwolić na masowe zakładanie takich farm pozbawionych ludzkiego czynnika. Więcej czasu dla siebie, większe plony, więcej oszczędności przy minimalnym wysiłki. Brzmi jak odległe marzenie.

Komentarze